Juba üle aasta on räägitud uuest WordPress 5’st, mis toob kaasa suured muudatused. Kuna nüüdseks on jälle saladusteloori kergitatud ja tegelikult olen ka juba WordPress 5.0 beta versiooni testinud, siis vaatame lähemalt, mis meid WordPressi maailmas ees ootab.
Millal ilmub WordPress 5.0?
Oktoobris anti teada, et WordPress 5.0 ilmub 19.11.2018. Arendajad on öelnud ka seda, et võib juhtuda, et nad vajavad veel täiendavad 8 päeva aega ja kui ka siis ei ole WordPress 5.0 avaldamisvalmis, on järgmine kuupäev 22.01.2019.
Seega:
- kõige varem võib WP 5.0 ilmuda 19.11.2018;
- kui arendajad pole veel viimaste viimistlustega siiski valmis saanud, siis ilmub WP 5.0 järgmisel aastal ehk 22.01.2019.
Mida teha, kui ilmub WordPress5.0?
Esialgu ära tee midagi. Oota, kuni saad infot selle kohta, kas Sinu kujundus ja kasutatavad pluginad on valmis WordPress 5.0 versiooniks. Kui oled kindel, et on, siis tee lehest kloon ja uuenda oma veebileht kloonil. Kui kloonil kõik õnnestub, siis saad sama teha live-lehel või live lehe asendada. Kui aga kloonil ei õnnestu, siis pole mõtet ka live lehte uuendada.
Mida uut toob WordPress 5.0?
Uus kujundus on Twenty Nineteen. Kokku on lisatud vaikimisi kujundusi 9 – Twenty Eleven, Twenty Fifteen, Twenty Fourteen, populaarne Twenty Seventeen, Twenty Sixteen, veel populaarsem Twenty Ten, Twenty Thirteen ja Twenty Twelve.
Uus sisu lisamise tekstiredaktor on Gutenberg
Uuest sisu lisamise viisist on juttu olnud varasemas postituses Mida uut toob WordPress 5.0 ja Gutenbergi tekstiredaktor?
Testisin uut sisu lisamist vaikimisi WordPressi redaktoriga, see on ikka päris teistmoodi.
+-ga saad lisada uusi plokke, nt:
Common Blocks: lõik, tsitaat, pilt, pealkiri, galerii, loetelu jne. Kokku on 5 kategooriat, igas ühes erinevat tüüpi plokid.
Plokkide järjekorda saab muuta ja loodud plokki saab salvestada mallina ja kasutada seda järgmiste lehtede-postituste juures.
Mõningatel plokkidel saad mugavalt lisada taustavärvi ja määrata selle üle ekraani.
Suurt rõhku on pandud erinevate keskkondade omavahelisele sidumisele. Selleks on loodud eraldi kategooria Lisad, kus saad valida, missugusest keskkonnast soovid sisu integreerida. Olgu selleks siis TED, Issuu, Kickstarter või Spotify – hetkel nägin 34 erinevat keskkonda.
Sisusse saab lisada ka mooduleid ja lühikoode, veerge ja nuppe. Esimese hooga ehmatab ära, aga tegelikult on päris mugav.
Samas inimesed on ikka oma harjumuste orjad ja väga muutuda ei soovi. Seda näitab näiteks Gutenbergi plugina hinnangute tabel. Enamus on hinnanud hindega 1. Küllap on see nii, kuna esialgu tundub, et tuleb sisu lisamisel justkui tööd juurde.
Samas kui soovid vana tekstiredaktorit kasutada, siis saad selle lisada Classic editor plugina abil.
Aga suure tõenäosusega harjutakse ikka uue tekstiredaktoriga ära😊
Kui Sul on ostetud WordPressi õpik
Kui oled WordPressi õpiku omanik ja liitunud WordPressi uuenduste listiga, siis saad WordPressi uuendused kenasti oma postkasti. Tõenäoliselt jääb WordPressi õpiku uuendus järgmise aasta veebruari või märtsi kuusse, kui esimesed WordPress 5.0 vead juba likvideeritud ja kohal on näiteks WordPress 5.0.2. 😊
Kui sulle meeldis see postitus, siis palun jaga seda!
Autor: Eve Keerus-Jusupov
LIITU UUDISKIRJAGA
Saad 1 x kuus head nõu
kodulehe, SEO või sotsiaalmeedia kohta
Personaalne kodulehe/e-poe tegemise koolitus
Vaata, mis koolitusi veel pakume
Kodulehe/e-poe tegemine WordPress 6’ga
Õpik keskendub e-poe loomisele ja tasuta pluginate tutvustamisele, mis aitavad e-poele lisada lisafunktsionaalsust. Käime läbi kogu e-poe loomise protsessi – toodetest kuni arveni.