Gutenberg WordPressi vaikimisi redaktor, kuidas kasutada

2017 aasta lõpus hakati suure elevusega kõnelema WordPress 5’st ja uuest Gutenbergi tekstiredaktorist. Algselt oli plaanis välja tuua WordPress 5.0 2018 aasta esimeses pooles, hetkel on aasta 2018 jäänud paika, aga täpsema aja kohta info puudub.

WordPress 5.0 kohta räägitakse pealkirjadest nagu „WordPressi uus tulemine“ või „Gutenberg ja WordPress 5.0 – on see WordPressi lõpp või uus algus?“. Olgu nende pealkirjadega kuidas on, uus versioon toob uued tuuled.

WordPress 5.0 ja Gutenberg

Mis on Gutenberg?

WordPress 5.0 kõige suurem uuendus on uus viis sisu lisamiseks. Gutenberg on täiesti uus tekstiredaktor, mis võimaldab lisada sisu plokkidesse, mille abil saame luua keerukamaid ja atraktiivsemaid sisulehti võrreldes WordPressi vaikimisi tekstiredaktoriga.

Gutenberg toob kaasa täiesti uue kasutajaliidese sisu lisamiseks. Esmapilgul võib see olla päris ehmatav, sest vanast välimusest pole suurt midagi alles jäänud.

Allpool saad võrrelda tekstiredaktorite erinevust enne sisu lisamist, lohista liugurit vasakule-paremale, et näha erinevust. Vasakul pool on praegune WordPressi vaikimisi tekstiredaktor ning paremal pool Gutenberg.

WordPressi vaikimisi tekstiredaktorGutenberg tekstiredaktor

Plokisüsteemi eeliseks on see, et sisu lisatakse plokkidena, mis muudab lehel plokkide sisu ja järjekorra muutmise või plokkide vahele sisu lisamise väga mugavaks. Iga sisutüüp on plokk, näiteks tekst, pilt, loetelu, tsitaat jne.

Plokkide lisamine ja kustutamine

Nii kui alustad teksti lisamist, tekitatakse kohe esimene plokk – paragrahv, Enter-klahvi vajutamisel tekitatakse järgmine tekstiplokk ehk iga lõik on omaette plokis.

Plokkide lisamiseks on olemas ka +-märgi kujuline ikoon nii üleval tööriistareal kui ka sisuosas, mis tähendab, et saad plokke lisada täpselt sinna, kuhu vaja.

Vaata videost, kuidas lisada ja kustutada plokke.

Kuidas kasutada Gutenbergi tekstiredaktorit – plokkide lisamine ja kustutamine.

Plokkide järjekorra ja tüübi muutmine

Plokkide järjekorda saad muuta nii lohistades, kui ka kasutada ploki vasakul küljel olevaid noolekesi.

Samuti saad mugavalt muuta mõnda sisutüüpi, näiteks kui oled sisestanud teksti, siis saad muuta teksti loeteluks ning tagasi. Või kui oled lisanud galerii, siis saad muuta galerii üksikuteks piltideks.

Videost näed, kui mugav see kõik on.

Kuidas kasutada Gutenbergi tekstiredaktorit – plokkide järjekorra ja tüübi muutmine.

Plokkide stiliseerimine

Igal plokil on omad atribuudid, mida saad muuta, näiteks on võimalik lisada plokile taustavärvi, mida praeguse WordPressi tekstiredaktoriga teha siiski ei saa.

Videost näed, kuidas kasutada teksti rõhutamiseks rasvast ja kaldkirja, kuidas lisada suurt algustähte (Drop Cap) ning lisada plokile taustavärvi.

Kuidas kasutada Gutenbergi tekstiredaktorit – plokkide kujundamine.

Meedia lisamine

WordPressi vaikimisi tekstiredaktoris saad hetkel küll lisada postitusse pilte, aga mitte galeriid. Gutenbergis on olemas ka galerii plokk, mille juures saad ise otsustada mitmes veerus pilte näidatakse.

Samuti on olemas integreeritud meedia (embedded media) lisamise plokid, millega saad jagada sisu erinevatelt sotsiaalmeedia kontodelt, näiteks Facebook, Twitter, Instagram või hoopis videot või muusikat YouTube, Vimeo, Spotify kontodelt.

Kuidas kasutada Gutenbergi tekstiredaktorit – meedia lisamine.

Taaskasutatavad plokid

Gutenbergi tulekuga on võimalik ka salvestada mingi plokk ja kutsuda see mõnel teisel sisulehel välja. Siiski tähendab see, et plokkide sisu on identne kõikidel lehtedel. Vaata, kui lihtsaks see on tehtud.

Kuidas kasutada Gutenbergi tekstiredaktorit – plokkide taaskasutamine.

Kuidas valmistuda WordPress 5.0 ja Gutenbergi tulekuks?

Selle postituse kirjutamise ajal pole veel täpselt selge, millal WordPress 5.0 välja tuleb ning kas Gutenberg on integreeritud WordPressi või mitte. Kindel on see, et nii WordPressi kui ka Gutenbergi arendamisega tegeletakse.

Kui WordPress 5.0 on välja antud, siis ÄRA UUENDA kohe oma live lehte.

Tegemist on suure WordPressi versiooniuuendusega ning seetõttu hoiatatakse, et WordPress 5.0 ja Gutenbergi tulekuga kaasnevad tõenäoliselt konfliktid pluginate ja teemadega.

Tee oma kodulehest kloon ning testi WordPressi ja Gutenbergi seal, tegelikult soovitan oodata isegi paar kuud enne kui testid kloonil. Ka kujunduse ja pluginate loojatel on vaja testida WordPressi ja Gutenbergi ning tagada ühilduvus ja konfliktidevaba töökeskkond.

Praegu on teadmata ka, kuidas WordPress 5.0 ja Gutenberg hakkavad mõjutama e-poodi ehk Woocommerce’i.

Seega rõhutan veelkord

A) Testi kõigepealt WordPress 5.0 ja Gutenbergi kloonil.

B) Kontrolli üle kodulehe visuaalne pool, sisu lisamine ja muutmine.

C) Kui kloonil on kõik korras, siis tee oma kodulehest värske varundus ja alles siis võid uuendada oma live kodulehte.

Kuigi soovitan sul oodata mõned kuud enne kui testid uut WordPressi, siis see ei tähenda, et võiksid oma kodulehe jätta üldse uuendamata, nimelt WordPress 5.0 toob kaasa ka mitmeid turvauuendusi.

Testi eelnevalt Gutenbergi

Kui sind huvitab, kuidas Gutenbergiga oleks töötata, siis sul on võimalus seda testida – Gutenberg on saadaval pluginana. HOIATUS!! Kindlasti ära lisa pluginat live lehele.

Praegusel hetkel ei ole Gutenberg piisavalt töökindel, et lisada seda mujale kui kloonile või testlehele. Kui sul puudub testkeskond, kus katsetada, siis saad proovida Gutenbergi ka demolehel.

Gutenberg tekstiredaktor

Seekord ei tasu vaadata plugina hinnangut WordPressi repositooriumis. Plugin on olnud avalikult kättesaadav üle aasta, mille jooksul on pluginat pidevalt arendatud ning tegeletud vigade parandusega. Plugin on lisatud repositooriumisse eesmärgil, et inimesed saaksid pluginat testida ning anda tagasisidet, et muuta Gutenberg paremaks.

Gutenberg vajab veidi harjumist, kuid on suhteliselt intuitiivne, kui oled harjunud kasutama mingit Page Builderit ehk tekstiredaktorit, mis võimaldab sisu jagada veergudesse ning sisu lisamine käib elementide abil.

Gutenbergil on võimalus teksti lisada veergudesse, kuid üldisem sisu lisamine veergudesse on veel testimisjärgus.

Gutenbergi jaoks on juba väljas ka lisaplugin Stackable – Ultimate Gutenberg Blocks, mis lisab mitmeid plokke juurdegi.

Kokkuvõtteks

Olen testinud kahel korral Gutenbergi pluginat, esimene kord oli vast pool aastat tagasi ning teine kord nüüd postitust kirjutades. Võrreldes neid kahte kogemust, siis on näha, et pluginaga on tööd tehtud ning edasiareng on märgatav.

Ootan põnevusega, mida täpsemalt toob kaasa WordPress 5.0 ning Gutenberg ja kuidas kujundused ja erinevad pluginad muutuvad Gutenbergi tulekuga.

Soovin Sulle jõudu testimiseks!

Kui sulle meeldis see postitus, siis palun jaga seda!

Autor: Häli Maurus

Häli on meie meeskonda kaua otsitud veebispetsialist, keda huvitab väga veebiprogrammeerimine ja kodulehe tegemine. Vabal ajal loeb palju raamatuid ning kannab hoolt oma isikliku raamatukogu eest.

LIITU UUDISKIRJAGA

Saad 1 x kuus head nõu
kodulehe, SEO või sotsiaalmeedia kohta

info koolituste kohta
nõustun privaatusega*

Personaalne kodulehe/e-poe tegemise koolitus

Vaata, mis koolitusi veel pakume

Kodulehe/e-poe tegemine e-opik ja e-kursus

Kodulehe/e-poe tegemine WordPress 6’ga

Õpik keskendub e-poe loomisele ja tasuta pluginate tutvustamisele, mis aitavad e-poele lisada lisafunktsionaalsust. Käime läbi kogu e-poe loomise protsessi – toodetest kuni arveni.