Kuidas valida lihtsa ja lihtsa lahenduse vahel? Kas valida veebilehe tegemiseks ehitamise ja haldamise tööriist või hoopis sisuhaldussüsteem? Kumb kaalub teise üle – Wix või WordPress?

Mis on Wixi ja WordPressi tugevused ja nõrkused

Wix on veebilehtede ja e-poodide ehitamise ja haldamise tööriist (website builder), mida on lihtne kasutada. WordPressi näol on tegemist maailma populaarseima sisuhaldussüsteemiga (content management system), mida on lihtne kasutada.

1. RAUND: kasutuslihtsus ja -mugavus

WIXil on visuaalne, intuitiivne ja kasutajasõbralik kasutajaliides (user interface), kus saab erinevaid elemente (pildid, tekstid, videod, lingid jne) lohistada ja neid seal lihtsalt otse veebilehel kohandada.

Lisaks on Wixil erinevate kategooriate (nt äri, restoran, portfoolio ja CV, restoranid ja toit, blogi) jaoks tehtud valmis mallid (templates), mida on algajal kasutajal erakordselt lihtne muuta ja kohandada.

Minu isikliku veebilehe tegemine WIX-ga

Portfoolio avaleht valmis üksnes mõne minutiga. Valisin selleks valmis malli, mis on mõeldud CV-de ja portfooliote jaoks. Kohandasin valmis malli endale sobivamaks: muutsin taustapildi, valisin väiksema fondi suuruse ning paigutasin teksti vasakule äärde.

Veebilehe tegemine WordPressis

WordPressis ei ole graafilist haldusliidest. Kuigi seda funktsionaalsust saab lisada, kasutades tasulisi pluginaid, nt Visual Composerit või Fusion Builderit. Vaikimisi on võimalik WordPressis sisu luua ja muuta, kasutades visuaal- või tekstiredaktorit.

Enamiku inimeste arvates on graafiline haldusliides lihtsam visuaal- ja tekstiredaktorist. Seega on Wix tänu oma graafilisele haldusliidesele algajale kindlasti mõnusam: saad kerge vaevaga kõik elemendid veebilehele lohistada, kohandades neid hõlpsalt vastavalt oma maitsele ja vajadustele.

Wixi kasutamine ei nõua kasutajalt tehnilisi teadmisi ega oskusi. Kui Sa tahad luua WordPressiga väga kena veebilehe, nõuab see algteadmisi HTML-ist ja CSS-ist ning veebidisainist.

Seega pärast esimest raundi on seis 1 – 0 Wixi kasuks.

2. RAUND: paindlikkus

Sisuhaldussüsteemid (WordPress) on palju paindlikumad kui veebilehe ehitamistööriistad (Wix). WordPressi kasutades saad luua veebilehti blogidest e-poodide ja suurte ettevõtete veebilehtedeni. Wixi on soovitatav kasutada väikeste ettevõtete, restoranide, portfooliote ja CV-de puhul.

WordPressiga saad luua ebatüüpilisemaid ja erilisemaid veebilehti kui Wixiga. WordPressi puhul saab muuta nii serveripoolset (back-end) kui ka kliendipoolset (front-end) koodi. WordPressiga on Sul väga lihtne CSS-i kasutades muuta veebilehe elementide välimust.

Seega on pärast teist raundi seis viigis.

3. RAUND: pluginad ja rakendused (apps)

WordPressil on väga suur kogukond, kes loob tuhandeid pluginaid. Ainuüksi wordpress.org veebilehelt leiad 50,248 pluginat.

Lisades siia hulka veel tasulised premium pluginad, mida saab soetada erinevate ettevõtete veebilehtedelt, saame aukartust äratavalt suure hulga lisafunktsionaalsust, mida saab igaüks lihtsa vaevaga oma veebilehele lisada.

Pluginate kasutamise ja valikuga kaasneb ka tume pool, nimelt võib osa pluginaid olla vigased, halvasti arendatud. Need ei pruugi töötada nii, nagu peaksid. Halvima stsenaariumi korral võivad pluginatega kaasneda viirused ning need võivad Su veebilehe katki teha.

Wix ei saa võistelda WordPressi pluginate hulgaga. Wixi lisafunktsionaalsused on saadaval App Marketis, kus on valikus nii tasuta kui ka tasulised lisad (apps).

Kuna enamik lisasid on arendatud Wixi enda poolt, on lisade kvaliteet võrreldes WordPressi pluginatega ühtlasem. Seega on WordPressil küll rohkem pluginaid, kuid pluginate valikul pead olema kompetensem, kui ei soovi langeda kehvade pluginate küüsi.

WordPress rebib kolmanda raundiga Wixist ette tänu suure pluginate hulgale.

4. RAUND: kasutustugi

WordPressi kohta leiab internetist palju õppevideosid, artikleid ja foorumeid. Informatsiooni WordPressi kasutamise kohta leiab sedavõrd palju, et kohati on lausa keeruline eristada olulist ebaolulisest ning häid õppevideosid halbadest.

Lisaks oleneb nende rohkus ja kvaliteet teemadest/pluginatest. Tasulistel teemadel ja pluginatel on enamasti toimiv klienditugi, kus saad üsna ruttu vastuse oma küsimusetele. Valides tasuta ja ebapopulaarse teema/plugina, võid paraku jääda oma murega üksi.

Wixil on ametlik klienditugi, kust saad kiiresti oma probleemile vastuse. Lisaks leiab internetist piisavalt artikleid, videosid ja foorumeid, kust leiad hõlpsalt oma probleemile lahenduse.

Seega on neljanda raundi lõppedes seis jällegi viigis. Wix jõuab WordPressile järele.

5. RAUND: disain

Wixil on enam kui 500 valmis malli (kujundust), mille hulgast valida. Mallid on jaotatud kategooriatesse, nagu äri, e-pood, portfooliod, toit ja restoranid jne.

Kasutades sisseehitatud tööriistu, on valitud malli võimalik kohandada, muuta kujundust, asetada elemente ümber, muuta teksti suurust, fonti jms.

Wixi mallid on vaieldamatult ilusad, kuid nende puhul on suureks miinuseks see, et kasutajad ei saa veebilehe arendamise käigus malli muuta. WordPress pakub kasutajale teema (kujunduse) vahetamise võimalust veebilehe arendamise protsessi igas etapis.

WordPressis on tuhandeid nii tasuta kui ka tasulisi teemasid, mille hulgast valida. Lisaks on WordPressis võimalik veebilehe elemente lihtsalt muuta, kasutades selleks CSS-i.

Vaieldamatult on WordPressiga võimalik luua pilkupüüdvamaid ja omapärasemaid veebilehti kui Wixiga. Kuigi WordPressi puhul nõuab veebilehe teema kohandamine baastasemel HTML-i ja CSS-i oskust, on tulemus pingutust väärt.

Disaini raundis on WordPress rebinud Wixist ette ning saavutanud väikese edumaa.

6. RAUND: veebilehe avaldamine internetis

Wixis on loodud veebilehte imelihtne avaldada. Selleks tuleb Sul lihtsalt klikata lehe ülaosas oleva Publish peale. Wix annab Sulle selleks tasuta unikaalse alamdomeeni ja -kausta, nagu näiteks http://minuNimi.wixsite.com/portfolio.

WordPressi puhul on Sul vaja veebilehe avaldamiseks kasutada veebimajutust – teenust, millega saad hoida oma veebilehte teenusepakkuja serveris, et veebileht oleks internetis kättesaadav.

Wix saab seega viimases raundis punkti juurde ning meie tuline heitlus on lõppenud viigiga.

Kokkuvõtteks

Nagu eelnevast selgus, on nii WordPressil kui ka Wixil oma tugevused konkurendi ees.

See, kas valida veebilehe tegemiseks Wix või WordPress, sõltub ei millestki muust kui Sinust endast, Sinu vajadustest ning eelteadmistest ja -oskustest.

Kui Sa pole eelnevalt veebilehtede loomisega kokku puutunud ja soovid kiiresti, hõlpsalt, vähese vaeva ja ettevalmistusega luua lihtsa veebilehe (blogi, portfoolio), võid selle teha Wixi abil.

Muudel juhtudel soovitan kasutada WordPressi, kuna see tagab suurema paindlikkuse ning annab Sulle seega võimaluse / vabaduse luua omanäolise ja pilkupüüdva veebilehe.

Kui sulle meeldis see postitus, siis palun jaga seda!

Autor: Linda Tanissaar

Linda on Tartu Kutsehariduskeskuse tarkvaraarenduse eriala õppur, kes on leidnud veebiarenduses selle x-faktori, mis paneb tema silmad särama.

LIITU UUDISKIRJAGA

Saad 1 x kuus head nõu
kodulehe, SEO või sotsiaalmeedia kohta

info koolituste kohta
nõustun privaatusega*

Personaalne kodulehe/e-poe tegemise koolitus

Vaata, mis koolitusi veel pakume

Kodulehe/e-poe tegemine e-opik ja e-kursus

Kodulehe/e-poe tegemine WordPress 6’ga

Õpik keskendub e-poe loomisele ja tasuta pluginate tutvustamisele, mis aitavad e-poele lisada lisafunktsionaalsust. Käime läbi kogu e-poe loomise protsessi – toodetest kuni arveni.