Pilt ütleb rohkem kui 1000 sõna. See on väga tore, aga kui pilt on viidud valesse mõõtu või on ebakvaliteetne või on mahult liiga suur, siis võib-olla see sõnade arv nii suur ei tulegi. Järgnev postitus keskendub võtmesõnadele WordPress, piltide suuruse ja mahu muutmine.

Kui suured peaksid olema veebilehel piltide mõõtmed ja mahud?

Pildi mõõtmed

Pildi mõõtmed sõltuvad sellest, kus neid kasutatakse. Päises on pildi mõõtmeks sageli 1600 px *400 px. E-poes jäävad tootepildid ilusad tavaliselt ruudukujulistena, näiteks 500 px * 500 px.

Vältida tasub kindlasti erineva suurusega tootepilte.  Kui blogis on pilt olulisel kohal sisu sees, siis pildi laius on 600-700 px (sõltub sinu sisuploki laiusest). Kui aga pildi kõrval peaks tekst olema, siis võiks pildi laius olla 250 px * 300 px.

Faili tüübid

Faili tüüpideks on *.jpg, *.png ja *.gif.

Faili maht

Mida mahukam on pilt, seda rohkem võtab aega ka lehe laadimine. Ikka ja jälle näen avalehte, kus slaiderisse on pandud pildid  6000 px x 4000 px mahuga 2,3MB. Suurte piltide mahud jäävad 200KB piirimaile ja väikesed blogipostituste pildid on umbes 50KB ringis.

GIMP – suuruse ja mahu vähendamiseks

 • Ava aadress http://www.e-kursused.ee/gimp/pildid
 • Tee Kalvi mõisa pildil parem hiireklikk –> vali Copy
 • Ava programm Gimp –> vali klahvikombinatsioon Ctrl + Shift + V (Ctrl + V kleebib, aga Ctrl + Shift + V kleebib uude aknasse)
 • Vali nuga (kärpimise tööriist) –> märgista piirkond, mida soovid alles jätta
 • Tee vasaku hiirega klikk allesjääval alal
 • Vali Pilt –>Muuda pildi mõõtmeid –> Lisa näiteks laius 600 ja tee klikk kõrguse lahtris (kõrgust muudetakse proportsionaalselt) –> kliki nuppu Vii mõõtu
 • Ekspordi pilt. Vali Fail –> Export  Vali pildi asukoht, lisa pildile nimi koos laiendiga *jpg (pildi_nimi.jpg). Vali Export. Vali esimesel korral kvaliteet 100 ning kliki nuppu Export. Vali uuesti Fail –> Export –> pane pildile uus nimi, aga nüüd vali Kvaliteet 72 –> Ekspordi. Võrdle tulemuse mahtusid ja kvaliteeti visuaalselt.
 • Siin on ka mõned ekraanivideod GIMP programmi kohta, millest esimene on pildi suuruse ja mahu muutmine. http://e-kursused.ee/gimp/videod/

Siin on näide piltide mahu vähendamisest.

Maht 1,04 MB (kvaliteet 100)

marjad

Maht 201 KB (kvaliteet 72 – GIMP)

marjad72gimp

Maht 104 KB (kvaliteet 60 OptimiZilla)

marjad-min

Kas märkasid piltide kvaliteedis vahet? Kui silmaga vahet ei näinud, siis veebilehe kiirusele mõjub küll kas pilt on 1MB või 100 KB.

Optimizilla – mahu vähendamiseks

Optimizilla on veebipõhine piltide mahu vähendamise tööriist. Korraga saad ülesse laadida kuni 20 pilti. Vali Upload files –> ekraani vasakul pool on originaalpilt ja paremal pool vähendatud kvaliteediga pilt. Kui kvaliteeti vähendada, siis näed visuaalselt tulemust. Download all nupu abil saad OptimiZilla poolt vähendatud pildid alla laadida.

Pildi mahu vähendamine

WordPressi pildi ülesse laadimine

WordPressi pilti üles laadides selgub, et see sisuhaldustarkvara on lahke 🙂 ja teeb sinu ühest pildist mitu pilti – pisipildi, keskmise suurusega pildi, suure pildi ja täissuuruses pildi.
Kui laed ülesse juba väikese pildi, siis jäävad mõned neist suurustest tegemata, kuna WordPress ei suurenda pilte.

Kui valid Sätted –> Meediafailid, siis saad muuta loodavate piltide mõõtmeid. Vaikimisi on sellised mõõtmed.

pildi_mootmed

Arvestama peab sellega, et keskmistest ja suurtest piltidest ei looda täpselt seadetes määratud mõõtmetega pilte, vaid seal võib olla suuruseks näiteks 300*435 või 300*338, see sõltub sinu üleslaetava pildi mõõtmetest.

Sisulehele pildi ülesse laadimine

Kui valid postituse või lehe, siis pildi ülesse laadimiseks on nupp Lisa meediafail.

lisa_meediafail

 

 • Kliki linki Laadin failid üles –> kliki nuppu Vali failid –> Otsi arvutist üles vajaminev pilt ja tee sellel topelthiireklikk
 • Lisa pildile pealkiri, alt-tekst ja kirjeldus, vali joondus ja viide aadressile (puudub) ning sobiv suurus –> kliki nuppu Lisa postitusse
 • Kui selgus, et pildi suurust võiks siiski muuta, siis tee pildil üks vasak hiireklikk ja pildile ilmub väike hüpikmenüü pildi joonduse lisamiseks, muutmiseks (pliiatsi-kujuline ikoon) ja kustutamiseks (x).

pildi_tooriistad

 • Vali pliiatsi-kujuline ikoon –> pildi all paremal pool kliki nuppu Muuda originaali. (Samasse kohta jõuad ka siis kui pilti lisades valid paremalt poolt Muuda pilti).
 • WordPress pakub kärpimise, pööramise ja peegeldamise tööriistu. Nooled võimaldavad võtta sammu tagasi või edasi.

tooriistad_wp

karpimine_naideKärpimiseks märgista sobiv ala ning kliki kärpimise tööriista. karpimineKlikkides nuppu Salvesta –> muudetakse originaalfaili suurust.

Pildi muutmise sisulehe paremal pool saad muuta pidi suurust proportsionaalselt. Sisesta uued mõõtmed ja kliki nuppu Muuda suurust. Kui soovid taastada algset pilti, siis kliki linki Taasta algne pilt.

Kärpimiseks on ka järgmine võimalus: märgista hiirega sobiv ala, proportsiooni lahtrisse sisesta sobiv kõrguse ja laiuse suhe nt 1:1 (ruut), 4:3, 16:9. Valiku lahtrisse saad sisestada sobivad mõõtmed –>kliki kärpimise ikooni –> Salvesta.

Kus saab üleliigseid pilte WordPressis kustutada?

Vahel juhtub, et oled ülesse laadinud hulga pilte, mida tegelikult ei vaja. Jah, kui valid Meediafailid –> Meediateek –> teed mittevajalikul pildil kliki, siis all paremas nurgas saad klikkida linki Kustuta jäädavalt või kontrollida, kas see pilt on sul juba mõnele sisulehele lisatud (Vaata manuselehte). Nii saad ükshaaval pilte kustutada.

Aga kui soovid kõik üleliigsed pildid kustutada korraga? Vali Meediafailid –> Meediateek –> Vali mitu –> Vali pildid, mida soovid kustutada –> kliki nuppu Kustuta valik ja ongi kõik pildid kustutatud.

Tekkis küsimus WordPressi ja piltide osas, siis kirjuta Facebooki kommentaaridesse.

Plaanis on aasta lõpus kokku panna WordPressi õpik. Kui oled huvitatud WordPressi uudistest ja põhjalikust ja eesti keelsest konspektist, siis lisa siia oma e-posti aadress.

Liitu WordPressi uudiskirjaga

* kohustuslik väli


Saadame sisestatud aadressile vaid WordPressi uudiseid ja infot loodava WP õpiku kohta.