Ma olen kindel, et sul on olemas mingisugune nutiseade, millega oled tarbinud sisu veebis ning tähele pannud, et veebilehed ei ole nutiseadmetes nii kiired võrreldes laua- või sülearvutiga. Loe lähemalt, mis on Google AMP ja kuidas kasutada seda oma kodulehe kiiremaks muutmisel.
Mis on Google AMP?
Google AMP on lühend Google Accelerated Mobile Pages projektist ning see on mõeldud mobiilse sisu kuvamiseks. Kasutades Google AMP’i kuvatakse mobiilse seadme kasutajale sisuleht kiiremini ning väiksemas mahus. Google AMP lubab muuta sinu kodulehe nutiseadmes lausa 4 korda kiiremaks.
Google AMP projekt käivitus 23. veebruaril 2016. aastal ning praeguse seisuga on toimiv 12 riigis: USA, Brasiilia, Saksamaa, Hispaania, Prantsusmaa, Suurbritannia, India, Indoneesia, Itaalia, Mehhiko, Jaapan ja Venemaa.
Seega google.ee otsingut kasutades veel ei näe APM’il põhinevaid sisulehtede tulemusi, kuid kasutades google.com’i siis mõningate märksõnadega on võimalik näha AMP sisulehti. Google AMP’il põhinevaid sisulehti kuvatakse peamiselt uudiste karusellis.
Google on öelnud, et AMP kasutamine ei mõjuta praegu sisulehe kuvamise kohta orgaanilistes otsingutulemustes. Samas aga AMP sisulehed kuvatakse enne orgaanilisi otsingutulemusi, seega mõjutab ta sisu nähtavust väga suurel määral.
Kuidas kasutada Google AMP’i WordPressis?
Google AMP projekti lehel on olemas õpetus, kuidas luua ja kujundada AMP’il põhinevaid sisulehti. Kuid võid kasutada ka AMP WordPressi pluginat, mis lisab mobiilsetele seadmetele optimeeritud AMP sisulehe versiooni sinu kodulehele.
Praegu on toetatud ainult postituste kuvamine AMP versioonina. Teiste sisulehtede tüüpide jaoks pead ootama plugina edasiarendust või tuleb need ise luua.
Peale plugina installeerimist on vaja vaid plugin sisse lülitada ja ongi kõik, mingeid eraldi sätteid pole vaja muuta. Küll aga soovitatakse salvestada uuesti WordPressis püsiviidete seaded.
Plugin eemaldab kõik üleliigsed elemendid sinu postitusest ning jätab järgi vaid sisu. Kahjuks AMP ei toeta vorme, mis tähendab, et veebilehe külastajad ei saa registreerida ega liituda uudiskirjaga kui nad loevad AMP sisulehte.
Peale plugina aktiveerimist saad kontrollida AMP versiooni olemasolu lisades postituse aadressi lõppu /amp. Pildil on näha mobiilivaade avaldatud postitusest ning AMP versioon samast postitusest.
Kuna AMP pluginal puuduvad igasugused seaded, siis see tähendab seda, et selle pluginaga näevad AMP versiooni postitused kõikidel kodulehtedel ühesugused välja.
GitHub on välja toonud mõningad koodinäited, mille abil saad veidi muuta AMP sisulehe kujundust (näiteks lisada logo AMP sisulehele).
Juhul kui kasutad Yoast SEO pluginat, siis neil on olemas ka Yoast SEO AMP Glue plugin, mis võimaldab lisada Google Analyticsi koodi ning ka kujundada AMP sisulehti.
Kontrolli AMP versiooni vastavust Google AMP reeglitele
AMP plugin aitab sul koostada AMP versioone sisulehtedest, kuid ei kontrolli tulemuste näitamist Google otsingus, seda siiski kontrollib Google. Selleks, et näidatakse AMP versiooni sisulehest peavad sisulehed olema vastavuses Google reeglitega.
Kõige parem on valideerida AMP sisulehti Chrome veebilehitseja Developer Tools’i abil. Selleks:
- Ava Chrome ning aadressiribale kirjuta postituse aadress. Kontrolli, et postituse URL aadressi lõpus oleks kindlasti /amp ning lisa juurde / #development=1. Seega sinu postituse aadress peaks olema järgnev: www.veebileht.ee/postitus/amp/ #development=1
- Vajuta enter.
- Vajuta klaviatuuril alla korraga Ctrl + Shift + i. Võid ka valida seadetest More Tools → Developer Tools.
- Avanevas aknas vali „Console“.
- Kui AMP versioon vastab Google reeglitele, siis kuvatakse sulle “AMP validation successful.” teade.
Kui aga esines probleeme, siis soovitan sul lugeda Google AMP projekti selgitust vigade parandamise kohta.
Google AMP projektiga on liitunud lisaks WordPressile ka Drupal ning Joomla. Google AMP tundub olema huvitav projekt ning kindlasti tasub selle arengut jälgida, eriti millal hakatakse kuvama Google AMP’il põhinevaid sisulehti ka Eestis.
See aga ei tähenda, et enam pole vaja kasutada skaleeruvat kujundust ning kontrollida, et nutiseadmes sinu veebileht kuvatakse korrektselt. Miks? Sest Google AMP ei ole toimiv kõikides riikides, kõik mobiilsed seadmed ja veebilehitsejad ei toeta Google AMP tehnoloogiat ning praegu veel kõiki sisulehti ei ole võimalik kuvada AMP lehtedena.
Arvan, et tulevikus on AMP toetavaks tehnoloogiaks skaleeruvate kujunduste kõrval, mitte ei asenda neid. Head katsetamist ja uurimist.
Kui sulle meeldis see postitus, siis palun jaga seda!
Autor: Häli Maurus
LIITU UUDISKIRJAGA
Saad 1 x kuus head nõu
kodulehe, SEO või sotsiaalmeedia kohta
Personaalne kodulehe/e-poe tegemise koolitus
Vaata, mis koolitusi veel pakume
Kodulehe/e-poe tegemine WordPress 6’ga
Õpik keskendub e-poe loomisele ja tasuta pluginate tutvustamisele, mis aitavad e-poele lisada lisafunktsionaalsust. Käime läbi kogu e-poe loomise protsessi – toodetest kuni arveni.