Kodulehte tehes on vahel vaja lisafunktsionaalsust, näiteks kontaktivormi või galeriid. Selleks tuleb aga veebilehele lisada erinevaid pluginaid. WordPressile on olemas tuhandeid pistikprogramme, seega õige leidmine on vahel keeruline. Järgnevalt toon välja 9 tasuta WordPressi pluginat, millest kodulehe loojale on kindlasti kasu.

1. Kodulehe optimeerimine

WordPress SEO by Yoast plugin aitab sul optimeerida oma veebilehte. Plugina abil saad lisada tiitli, metakirjelduse ja peamise märksõna, mis on kõik vajalikud elemendid optimeerimiseks. Juhul, kui plugin mingil põhjusel peaks minema konflikti sinu kodulehega, siis alternatiiviks on All in one SEO Pack. Mõlema plugina installeerimise kohta on olemas ka juhend postituses Kuidas optimeerida otsimootoritele WordPressis?.

Yoast SEO_WordPress Plugin

2. Tekstiredaktori võimaluste suurendamine

Tasuta kujunduste puhul on teksti kujundamise võimalused vahel piiratud. WordPressi plugin TinyMCE Advanced võimaldub sul sisu lisamisel kasutada rohkemaid kujundamise võimalusi.

TinyMCE Advanced_WordPress Plugin

3. Veebilehe linkide kontrollimine

Kui su kodulehel on mitmeid linke, eriti väliseid linke, siis Broken Link Checker plugin osutub väga kasulikuks tööriistaks. Väliste linkide puhul ei saa me kontrollida, et viidatud sisu ka veebi alles jääb, seega on vaja kontrollida, et sa ei viitaks olematule sisule. Plugin teavitab sind katkistest linkidest ning ka puuduvatest piltidest. Saad seadistada, kui tihti soovid veebilehte kontrollida ning kuidas sellest teavitusi saada. Kui aga linke on vähe, siis on abiks veebipõhine tööriist, mida aeg-ajalt kasutada – dead link checker või Online Broken Link Checker.

Broken Link Checker_WordPress Plugin

4. Kommenteerimise keelamine

Kui sa ei ole huvitatud kommentaaridest oma veebilehel, siis on ju mõistlik kommenteerimine üldse ära keelata. Selleks on olemas WordPressi plugin Disable Comments, mis võimaldab peita kommenteerimise lihtsalt tervel sinu kodulehel.

Kui aga siiski sinu jaoks on kommentaarid olulised, siis tasub mõelda kontrollkoodi lisamisele, sest sellisel juhul ei pääse robotid spämmima. Google Captcha (reCAPTCHA) by BestWebSoft on üks paljudest kontrollkoodi lisamise pluginatest.

Disable Comments_WordPress Plugin

5. Galerii lisamine

WordPressi kujundustel vahel puudub galeriide lisamise võimalus või olemasolevat galerii lahendust kasutades võtab piltide kuvamine liiga kaua aega. Seega on vaja eraldi galerii pluginat. NextGEN Gallery on populaarseim galerii plugin, mille abil saad luua galerii või albumi.

Plugina kasutamine võib tunduda küll alguses keeruline, kuid postituses, Kuidas luua WordPressi galeriid NextGEN pluginaga?, on olemas lühiõpetus galerii ja albumi loomiseks. Lisaks on plugina kodulehel põhjalikum dokumentatsioon ning videoõpetused, mis muudavad NextGEN galerii kasutamise lihtsaks.

NextGEN Gallery_WordPress Plugin

6. Kontaktivormi lisamine kodulehele

Kontaktide lehele on tihtipeale vaja lisada kontaktivormi, selleks on olemas Contact Form 7 plugin. Sul on võimalik selle pistikprogrammi abil luua lihtsaid, kuid asjalikke vorme. Contact Form 7 kodulehel on olemas ka inglisekeelne dokumentatsioon, mille abil on pluginat lihtsam kasutada.

Contact Form 7_WordPress Plugin

7. Moodulite kuvamine erinevatel sisulehtedel

Vahel on vaja lisada näiteks kontaktvorm erinevatele sisulehtedele mooduli alasse. Widget Logic plugin võimaldab sul kontrollida, millistel sisulehtedel moodulit näidatakse. Plugina abil võid lisada kasvõi igale sisulehele erineva mooduli.

Widget Logic_WordPress Plugin

8. Turvalisuse tõstmiseks

Kodulehe turvalisuse tõstmiseks on olemas iThemes Security plugin, mis võimaldab sul näiteks „admin“ konto ümber nimetada, muuta andmebaasi tabeli prefiksit ning muuta „wp-content“ asukohta. Samuti aitab iThemes Security kaitsta sinu veebilehte „toore jõu“ rünnakute vastu.

Kui mõtled, et miks selliseid asju teha on vaja, siis võid lugeda meeldetuletuseks postitust 7 nõuannet, kuidas muuta WordPressi koduleht turvalisemaks.

iThemes Security_WordPress Plugin

9. Kujunduse muutmine CSS koodi abil

Simple Custom CSS plugin aitab sul muuta kodulehe isikupärasemaks. Lisades enda kirjutatud CSS koodi plugina abil jääb algupärane kujundusfail alles, kuid veebilehel kuvatakse sinu koodiga määratud muudatused. Seega kui juhtub, et kirjutatud kood ei olnud see, mida oli vaja, siis saad koodi lihtsalt kustutada. Peale koodijupi kustutamist kasutatakse taas algupärast kujundusfaili, mis tähendab seda, et puudub oht oma kodulehe katki tegemiseks.

Kasutades seda WordPressi pluginat on sul ülevaade kõikidest oma lisatud koodijuppidest. Plugina väga suureks plussiks on see, et WordPressi kujunduse või plugina uuendamisel säilib sinu poolt lisatud CSS kood, mida muidu peaksid uuesti lisama.

Simple Custom CSS_WordPress Plugin

5 soovitust tasuta pluginate valimiseks

  • Tasuta pluginate valimisel eelista WordPressi lehel olevaid pluginaid, sest seal asuvad pistikprogrammid on usaldusväärsemad.
  • Jälgi allalaadimiste arvu, hinnanguid ja arendustegevust. Eelista kõrgema hinnanguga ja neid pluginaid, kus on näha, et tegeletakse aktiivselt arendusega, sest nad on turvalisemad.
  • Jälgi, et soovitud plugin sobiks ka sinu WordPressi versiooniga.
  • Kui tahad kasutada pluginat, mis ei asu WordPressi pluginate nimekirjas, siis kindlasti googelda ja otsi kasutajate tagasisidet pluginale. Kui kahtled plugina usaldusväärsuses, siis jäta see oma kodulehele pigem lisamata.
  • WordPressi versioonile mittevastavad pluginad võivad sinu kodulehe „katki teha“, kuid võivad töötada ka takistusteta. Kui sa tahad kasutada pluginat, mis ei ole soovitatud sinu WordPressi versioonile, siis kindlasti testi seda enne testlehel. Testlehe hävimine ei ole nii suur õnnetus, kui sinu kodulehe hävimine.

Kui aga tahad rohkem teada, kuidas omale kodulehte teha ja kuidas seda hallata, siis tutvu Veebihalduri koolitusega WordPressi baasil. Koolituse tulemusena tead, kuidas planeerida oma veebilehte ja kuidas seda hallata. Lisaks saad teadmised ka WordPressi turvalisuse kohta, kodulehe optimeerimise ja sisuturunduse kohta.

Liitu WordPressi uudiskirjaga

* kohustuslik väli


Saadame sisestatud aadressile vaid WordPressi uudiseid ja infot WP õpiku kohta.

Kui sulle meeldis see postitus, siis palun jaga seda!

Autor: Häli Maurus

Häli on meie meeskonda kaua otsitud veebispetsialist, keda huvitab väga veebiprogrammeerimine ja kodulehe tegemine. Vabal ajal loeb palju raamatuid ning kannab hoolt oma isikliku raamatukogu eest.

LIITU UUDISKIRJAGA

Saad 1 x kuus head nõu
kodulehe, SEO või sotsiaalmeedia kohta

info koolituste kohta
nõustun privaatusega*

Personaalne kodulehe/e-poe tegemise koolitus

Vaata, mis koolitusi veel pakume

Kodulehe/e-poe tegemine e-opik ja e-kursus

Kodulehe/e-poe tegemine WordPress 6’ga

Õpik keskendub e-poe loomisele ja tasuta pluginate tutvustamisele, mis aitavad e-poele lisada lisafunktsionaalsust. Käime läbi kogu e-poe loomise protsessi – toodetest kuni arveni.