Oskuslik telefoniga pildistamine võimaldab teha pilte nii kodulehe kui ka oma sotsiaalmeedia kanali tarbeks. Selles postituses jagan sinuga peamisi võtteid ja nippe, kuidas teha oma nutitelefoniga võimalikult häid pilte.
Viimastel aastatel on telefonid muutunud juba väga heaks fotoaparaadiks ja hobipildistajale täiesti sobivaks tööriistaks. Vaja on vaid märgata ja harjutada.
Tehti üks katse – tudengitele anti valida, kas nad teevad semestri jooksul ühe pildi (mis on hinnatav töö) või 100 pilti. Viimasel juhul arvestati vaid seda, et on tehtud 100 pilti.
Parema tulemuse said need, kes tegid palju pilte, nad arenesid protsessi käigus. Kui pildistad oma nutitelefoniga, siis on sama, mida rohkem harjutad, seda paremaks saad.
Fotoaparaati pole mul olnud, aga see ei ole takistuseks – mul on telefon ja sellest piisab. Kasutan Samsung Galax S10+ telefoni, kuhu olen juurde ostnud Xenvo Pro makro- ja lainurkobjektiivi. Lisaks on mul DJI OM4 statiiv.
Siinses postituses toon välja mõned mõisted ja nõuanded, millega arvestada, kui pildistad telefoniga.
Enne kui alustad puhasta läätsed!
Sa ju ei soovi, et sinu pildid tuleks udused või plekilised või ebakvaliteetsed. Seega enne pildi tegemist alati puhasta kaamera läätsed.
Väldi zoomi kasutamist
Võimalusel väldi pildi suurendamist, sest siis võib see tulla kas udune või teraline. Parem mine objektile lähemale kui saad.
Valguse tasakaal võib olla määrav
Telefoniga pildistamisel on samuti ülimalt tähtis õige valgus. Kui palju seda on ja kust ja kuidas see valgus tuleb.
Selleks vajuta enne pildistama hakkamist kõigepealt ekraanil kõige heledama koha peale (näiteks taevas või inimese nahk) ning seejärel kõige tumedama koha peale (vesi, puu, mets vms). Proovi ise ja näed, et tulemus on parem!
Kuvasuhe
Määra pildistamisel õige kuvasuhe. Kui avad kaamera, siis Android-telefoni ülaosas on üks neljast valikust:
– 3:4 (pildi kõrgus on suurem kui laius),
– 9:16,
– 1:1 (ruudu-kujuline) või
– Full (ekraani suurune foto).
Kui pildistad Instagrami jaoks, siis vali kuvasuhteks kohe 1:1. Vertikaalsed pildid sobivad samuti sotsiaalmeediasse panemiseks, aga horisontaalsed sobivad paremini kodulehele.
Kompositsioon
Vali välja, mida soovid pildistada ja kuidas see paigutub ümbritsevaga? Paljud väga head fotod on sündinud just siis, kui fookus on ühel objektil, mis tuleb hästi esile.
Proovi pildi elemendid sättida niimoodi, et nad ei kataks üksteist ega domineeriks üksteisest üle. Hoia kaader võimalikult puhas, et seal ei oleks üleliigseid asju, nt prügikastiserv või poolik liiklusmärk.
Sinised toonid kipuvad kaadris tahaplaanile jääma ja soojad toonid esile tõusma.
Kolmandike reegel
Vaata tuntud videograafi selgitust kolmandiku reegli kohta. Saad päris hea pildi selle põhimõttest.
Kui pildistad telefoniga, siis lülita sisse ruudustik. See aitab arvestada kolmandike reegliga. Joonte ristumiskohale paiguta pildistatav või huvipakkuv objekt.
- Android-telefonil ava Kaamera → Seaded → otsi üles Ruudustik (Grid) ja lülita sisse.
- iPhones ava Üldised seaded → Fotod ja kaamera → Kaamera → lülita sisse Ruudustik (Grid)
Teravustamine
Kui hakkad pildistama, siis telefon oletab, mida sa tahad teravustada. Enamasti arvab telefon, et selleks on kaadri keskel asuv objekt.
Puuduta ekraanil kohta, mida tahad fookustada – sinna tekib korraks valge ring. Kui hoiad näppu fookuspunktil, siis tekib kollane ring ja nähtavale ilmub AE/AF ikoon.
Kui oled kaamera seadetes sisse lülitanud automaatfookuse jälitamise, siis jääb objekt fookusesse ka siis kui see liigub.
Praktiline ülesanne – katseta!
Pane nt lauale üks ese, aknalauale mingi teine ese ja ehk paistab ka aknast mingi objekt, puu või maja.
Tee 3 pilti:
– esimesel pildil puuduta ekraanil esiplaanil olevat objekti,
– teisel pildil keskplaanil olevat objekti ja
– kolmandal pildil tagaplaanil olevat objekti.
Kui soovid kvaliteetsemat tulemust, siis telefon ei tohiks liikuda ehk siis statiiv on olulisel kohal.
Telefoniga pildistamisel väldi välku
Kui välgu kasutamine on sinu jaoks võõras teema ja sa ei tea sellest midagi, siis kasuta loomulikku päevavalgust.
Diagonaalid ja pilgusuunajad
Diagonaalid annavad fotole sügavust, pilgusuunajad juhivad vaatajat. Kui oled esimese pildi ära teinud, siis otsi pilgusuunajat ja tee veel mõni võte. Mis juhtub, kui astud sammu vasakule või paremale, kükitad või viskad pikali?
Säriaeg
Üldiselt tavakasutaja ei tegele säriaja seadistamisega, kuid ehk hiljem sa siiski vajad seda teadmist.
Enne selle postituse kirjutamist, panin alati käed kõrvadele kui keegi rääkis säriajast või hakkasin midagi muud lugema – säriaeg, ISO-arv jne olid terminid, millest ei tahtnudki aru saada.
Aga nüüd võtsin end kokku ja uurisin järgi.
Kunter Tätte selgitab minu arvates hästi, mis on säriaeg. Vaata ise.
Kaameral on katik, mis on justkui väike kardin, mis avaneb korraks, et valgust kaamerasse lasta.
Säriaeg on aeg, mille vältel on katik avatud. Säriaeg on oluline pildi heleduse muutmisel.
Mida pikem on säriaeg, seda heledam pilt tuleb. Kui väljas on valge ja päikseline, siis peaks olema lühike säriaeg. Kui on pime, siis vajad pikemat säriaega.
Säriaega mõõdetakse sekundi murdosadega. Kui päikselise päevaga on säriaeg 1/125, siis see tähendab, et katik on avatud 1/125 sekundit.
Lühikest säriaega läheb vaja kui soovid jäädvustada kihutavat ralliautot või mööda jooksvat looma (säriaeg vähemalt 1/500, 1/1250 või kiirem).
Kui aga soovid salvestada koses vee langemist, siis pane pikk säriaeg. Kui on pikk säriaeg (pikem kui 1/60 sekundit), siis pead kasutama statiivi, pilt võib jääda muidu udune.
Androidiga pildistades vali kaameral valik Veel → PRO. Teine valik on säriaeg. Katseta ja tee pilte erineva säriajaga. Võrdle tulemust!
Mis on ISO?
ISO on mõõdik, mis näitab valgustundlikkust. Kui pildistad eredas valguses, siis vali väike ISO-arv, kui pimedas, siis suurem ISO-arv.
Millal millist ISO kasutada?
ISO 50-200 on päikeselise päeva jaoks
ISO 200-400 on pilvise päeva või videviku jaoks
ISO 400-800 on siseruumis pildistamiseks
ISO 800 ja rohkem on tumedamate stseenide või öös pildistamiseks
Androidiga pildistades vali kaameral valik Veel → PRO. Esimene valik on ISO-arv. Katseta ja tee pilte erineva erineva ISO’ga. Sageli on mul ISO määratud väärtusega 100. Võrdle tulemust!
Pildistamine looduses
Minu jaoks on loodus parim koht, kus pildistada. Reeglina ma kindla eesmärgiga metsa või rappa ei lähe, kohapeal selgub, mis või kes on selle päeva staarid.
Vee peegeldus
Iga veekogu võib peegeldada enda kohal olevat taevast või puid või maju. Toreda kaadri võib saada isegi porilambist. Kükita veepinnale lähemale, hoia telefoni pigem vee kohal ja nii, et käsi peaaegu puudutab vett. Ettevaatust, jalad võivad märjaks saada.
Võrdle pilti, kui teed nö rinnakõrgusel või kükitades. Oleneb veekogust, aga proovi sättida veepiir horisontaalseks keskjooneks, nii saad sümmeetrilise pildi.
Kui pildistad vett ja kasutad pikka säriaega (2-30 sekundit), siis jääb fotole kummaliselt kaunis piimjas vesi. Pildistamisel pead siin kasutama statiivi. Alustuseks proovi säriaega 2-6 sekundit. Valgus ei tohi ere olla, sobib pilves ilm ja õhtupoole.
Kasuta kaamera taimerit, siis ei jää värin peale. Ehk siis kaamera teeb ise pildi 2, 5 või 10 sek pärast.
Päikesetõus ja loojang
Kindlasti saad eriti ilusad pildid just päikesetõusu või loojanguga – sõltub sellest, kas oled rohkem hommikuinimene või õhtuinimene.
Kuldne tund
Vahetult pärast päikesetõusu ja vahetult enne seda kui päike kaob silmapiiri taha on aeg, mida nimetatakse kuldseks tunniks.
See kuldne tund on ajaliselt umbes 25 minutit ehk siis hommikul lõppeb kui päike on umbes viie kraadi kõrgusel silmapiirist ja õhtul algab kui päike on taas umbes viis kraadi silmapiirist.
Sinine tund
Sinine tund algab hommikul, kui päike asub umbes viie kraadi võrra silmapiirist madalamal ja kestab umbes 25 minutit, kuni päike ilmub silmapiiri tagant välja ja algab päikesetõus.
Õhtul algab sinine tund, kui päike on silmapiiri taha lipsanud. See muutub intensiivsemaks järgneva 25 minuti jooksul, kuni päike laskub silmapiirist viie kraadi võrra madalamale ja algab öö.
Meri
Mere pildistamisel mängib kõige suuremat rolli ilm ja aeg. Parim aeg on varahommikul või hilisõhtul, kui päike on taevas madalal ja toob juurde värve ja detaile.
Leia esiplaanilt huviobjekt, mille teravustad (lihtsalt puudutad ekraani). See võib olla nt kivi, rannariba, paat või liivalossid.
Kui on ühtlane veemass, siis leia võimalusel pilgupüüdja – lind või paat.
Udu
Udu teeb looduse veel huvitavamaks. Mine rappa kui päike tõuseb. Udu korral võid proovida pildistada ka vastu päikest.
Pilved
Vaata vahel taevasse mõttega pildistada loodust, kus pilved oleks domineerivaks elemendiks. Tumedad vihmapilved, kus sekka viskab päikesekiirte kimbu. Vahel ilmub taevalaotusse ka vikerkaar või kaks.
Puud
Metsas käies torkab nii mõnigi puu teiste hulgast eraldi silma ja justkui sooviks olla pildi peategelane. Pildista oma lemmikpuud aasta vältel – erinevate ilmadega ja erinevatel aastaaegadel.
Taimed, lilled, seened, veepiisad ja putukad
Need on minu lemmikteemad. Tänu telefoni makroobjektiivile saan teha ekstra toredaid pilte. Pole muud kui liigun objektile võimalikult lähedale, nii umbes paari sentimeetri kaugusele ja pildistan.
Siin on statiivist abi, et liikumine (käte värisemine, hingamine jne) pilti ei rikuks. Ära unusta teravustada, lähivõtet tehes puuduta ekraanil teravustamiseks nt lille südamikku või putukat.
Sügisesed putukad on tänuväärt modellid – nad ei lenda ära. See sügisene mesilane oli äärmiselt uimane ja tore modell.
Toidu pildistamine
Tänapäeval on toidu pildistamine populaarne. Enne sööma asumist ei loeta enam palvet, vaid tehakse kõigepealt toidust pilt. Kui pildistad toitu, siis hinda selle mõõtmeid ja välimust – mida soovid esile tuua.
Kuhja seatud toitu on parem pildistada küljelt, et kõrgus mõjule pääseks. Tort või kook on sageli pealt pildistades isuäratavam.
Fotol peaks olema toit staar, seega tee ümbrus puhtaks. Kui soovid, lisa juurde vaid kahvel või lusikas.
Androidiga pildistades vali kaameral valik Veel → Toit. Nii saad toiduvärvid ja tekstuuri jõulisemalt esile tuua.
Inimese pildistamine
Inimesi pole ma eraldi pildistanud, pigem on nad olnud mul maastiku osa. Aga kõrva taha olen mõned nõuanded pannud.
- Inimest pildistades teravusta alati tema silmad, puudutades ekraanil pildistatava silmi.
- Püüa kinni valguspeegeldus silmades (valgustäpid objekti silmas).
- Pilt tuleb parem kui pildistatav on pöördunud kogu kehaga 45 kraadi kaamera suhtes ja seejärel vaatab tagasi kaamera poole vaid pead keerates.
- Mõnikord on pilt parem kui pildistav end keskkohast õige veidi ettepoole kallutab.
- Pildistatav võib proovida ümiseda i-tähte, see on loomulikum kui cheese-naeratus, mis kipub näo pingesse tõmbama.
- Võid ise pildistades olla veidi kõrgemal ja kui pildistatav vaatab veidikene ülespoole, siis maheneb topeltlõug ja silenevad kortsud kaelal.
- Üldiselt võiks valgus langeda pildistatavale peale eest poolt, saab parema tulemuse.
- Pildistatava käed võiks hoida millestki kinni või olla taskus jne.
- Pildistatav võiks end tunda loomulikult ja hästi.
Päris mitu punkti, kuid nagu ma alguses juba mainisin, siis head tulemused tulevad ainult praktiseerides.
Töötle pilte
Lõplik lihv tuleb pildile ikka kas peale töötlust või piisab ka sobiva filtri kasutamisest. Üks tuntud, väga võimeks ja kõrgelt hinnatud äpp on Snapseed, mida saavad kasutada nii Androidi ja Apple kasutajad.
Kui telefonis ei taha pilte töödelda, siis sobib selleks ka tasuta vabavaraline fototöötlusprogramm GIMP. Samuti kui vajad pilte kodulehele lisamiseks või sotsiaalmeedia postitustele lisamiseks, siis ülimugav ja tasuta tööriist on Canva.
Tee pildid mahult väikseks ja optimeeri
Kui sa lisad oma pilte kodulehele ja sa tahaksid, et need tuleks ka Google otsingus välja, siis siin on sulle 5 soovitust, mida peaks tegema.
5 nõuannet piltide optimeerimiseks on:
* Tee pilt kohe sobivasse mõõtu
* Tee pilt mahult võimalikult väikseks
* Salvesta pildifail nii, et seal oleks õige märksõna sees
* Lisa pilt õigele sisulehele, kus on ka pildil olevast juttu
* Lisa pildile ka alt kirjeldus ja meta andmed
See oli nüüd päris viimane soovitus.
Telefoniga pildistamine on asi, mida täna osata
Kui sul on olemas nutitelefon, millega pilte teha, siis õpi seda tundma, proovi ning katseta. Sa võib-olla ei teagi kui võimas tarkvara ja kaamera su telefonil tegelikult on.
Head harjutamist!
Kui sulle meeldis see postitus, siis palun jaga seda!
Autor: Eve Keerus-Jusupov
LIITU UUDISKIRJAGA
Saad 1 x kuus head nõu
kodulehe, SEO või sotsiaalmeedia kohta
Personaalne kodulehe/e-poe tegemise koolitus
Vaata, mis koolitusi veel pakume
Kodulehe/e-poe tegemine WordPress 6’ga
Õpik keskendub e-poe loomisele ja tasuta pluginate tutvustamisele, mis aitavad e-poele lisada lisafunktsionaalsust. Käime läbi kogu e-poe loomise protsessi – toodetest kuni arveni.