Kas sa tead, milline sotsiaalmeedia kanal sinu jaoks tegelikult töötab? Pole vahet, kas sa töötad turundajana, sotsiaalmeedia haldurina või oled väikeettevõtjast Hunt Kriimsilm, sa panustad sinna, eks? Üks viis oma tegevuse tulemusi hinnata on sinu kodulehele lisatud Google Analyticsi abil. Vaatame, kuidas.
NB! Siinne postitus keskendub veel nö vanale Google Analyticsile (Universal Analytics).
Sotsiaalmeedia kanalites loome sisu, teeme reklaami ja kasutame taasturunduse võimalusi ning panustame sinna palju aega ja raha.
Kui avaldad regulaarselt sisu sotsiaalmeedias, on oluline teada, kui hästi valitud kanal sinu jaoks töötab. Sotsiaalmeedia aruanne paneb e-poe tehingud ja päringud kokku koondnimetuse alla konversioonid.
Esimene aruanne, mida Google Analyticsis uurida
Kus leiad aruande Google Analyticsis?
- Vaata kõigepealt Acquisition → All Traffic → Channels → Social.
- Vali Explorer vahelehelt Ecommerce
Aruandes näed kasutajaid, külastusi, käivet, tehingute arvu, keskmist tellimuse väärtust, e-poe konversiooni määra ja ühe külastuse väärtust sotsiaalmeedia kanalite lõikes.
See oleks esimene aruanne, mida uurida. Jällegi ei tohi me ära unustada, et siin ei ole arvestatud sotsiaalmeediakanalit kui assistenti.
Sotsiaalmeediakanal kui assistent
Uuri, kui suure osa konversioonidest toovad otse sotsiaalmeedia kaudu konverteerijad ja kui suure osa käibest toovad need, kellel sotsiaalmeedia on olnud assistendiks.
- Vali Acquisition → Social → Conversions → Assisted vs. Last Interaction Analysis.
Numbrid näitavad, mitu korda on kanal olnud
- assisteeriv kanal („Assisted Conversions”) või
- konverteeriv kanal („Last Click or Direct Conversions”)
Viimases tulbas näed kanali indeksit („Assisted/Last Click or Direct Conversions”).
Mida tähendab kanali indeks?
- Nullilähedane indeksi väärtus näitab, et kanal on pigem konverteeriv kanal.
- Indeksi väärtus üle 1 näitab, et kanal on pigem assisteeriv kanal.
- Kui indeksi väärtus on peaaegu 1, siis see näitab, et kanal on oluline nii konverteeriva kui ka assisteeriva kanalina.
Kuna sotsiaalmeedia kanal on oluline, siis kaevame edasi.
Vaata järgmisena
- Acquisition → Social → Overview.
Paremal pool näed:
- „Sessions” – kui palju oli külastusi valitud ajavahemikul.
- „Sessions via Social Referral” – kui palju tehti valitud ajavahemikul külastusi sotsiaalmeedia kaudu.
- „Conversions” – kui palju kokku oli valitud ajavahemikul tehinguid (e-poe oste, hinnapäringuid).
- „Contributed Social Conversions” – kui palju oli neid tehinguid, kus sotsiaalmeedia oli pigem assistent. Näiteks, kui külastaja jõuab sinu kodulehele Facebooki kaudu, aga kohe ei osta, ent tuleb mõne päeva pärast otsimootori kaudu lehele tagasi ja ostab, loetakse see konversioon kui „Contributed Social Conversions”.
- „Last Interaction Social Conversions” – kui palju oli neid tehinguid, kus külastaja saabus lehele sotsiaalmeedia kaudu ja tegi kohe ka ostu.
Kuidas arvutada sotsiaalmeedia tasuvust?
Kui oled sotsiaalmeedias aktiivne turundaja, siis on eraldi vaja välja arvutada sotsiaalmeedia tasuvus ja saad teada, kas sotsiaalmeedias kulutatud aeg ja raha oli investeeringut väärt.
ROI arvutamiseks jaga kasum kuludega ja tulemus korruta 100’ga.
Just nimelt kasum, mitte käive. Kuna käibe sees on ju ka näiteks toote omahind. Ja selleks, et teada saada tasuvust, peab sul olema selge ülevaade ka oma kuludest.
Kulud on näiteks:
- Sotsiaalmeedias tehtud reklaamikulu
- Tööriistad ja platvormid (kui kasutad tasulisi versioone)
- Sisuloome (kui tellid teenuse sisse või kui ise kirjutad, siis ajakulu)
- Muu ajakulu (pilditöötlus, postituste ja reklaamide loomine, tulemuste analüüs jne).
Uuri siit sotsiaalmeedia tasuvuse kalkulaatorit.
Sotsiaalmeedia tasuvuse uurimiseks määra kindlasti eesmärgid ja mõõdikud
Sotsiaalmeediakanal on ju suhtluskanal ja konkreetne ROI ei anna tervikpilti. Suur hulk turundajatest ütleb hoopis, et sotsiaalmeedia kanal on brändi tuntuse ja klientide lojaalsuse suurendamiseks, mitte otsene müügikanal. Sotsiaalmeedia väärtust ei mõõdeta alati eurodes.
Kui eesmärk on tõsta bränditeadlikkust, mõõdaksite edu pigem selliste mõõdikutega nagu vaatajaskonna ulatus ja kaasatus, mitte kasum.
Ära unusta, et ka siis kui oled määranud sellised nö pehmed eesmärgid, lisa sinna konkreetsed mõõdikud, nt tagasiside arv ja keskmine hinnang, vastamise kiirus jne.
Kui sul pole konkreetseid eesmärke, mida soovid sotsiaalmeedia abil saavutada, siis on ka positiivse rahavoo saavutamine raskendatud.
Teine probleem on see, et sotsiaalmeedia kuludeks lisatakse vaid kulu reklaamile, aga aeg, mis kulub sotsiaalmeedia jaoks? Kuidas seda mõõdad?
Soovitan hoopis määrata konkreetsed eesmärgid ja täpsed mõõdikud, nii saad ka kenasti tulemust analüüsida. Ära ületähtsusta nö edevusmõõdikuid, nagu meeldimised ja jagamised.
Nt,
- eesmärk on parandada kliendikogemust. Mõõdikuks on keskmise vastamise aja vähendamine FB’s 10 minutile.
- suurendada potentsiaalsete ostjate arvu. Mõõdikuks on 30 kontakti FB’st, kes tellisid proovitoote.
- tutvustada uut toodet. Mõõdikuks on tootetutvustuse videovaatajate arv, nt 15 000 külastajat vaatas vähemalt 95% video kestvusest.
Kui sa pole kindel, mida mõõta, küsi endalt, milliseid tegevusi su sihtrühm sotsiaalmeedia kampaania ajal ja pärast kampaaniat tegi? Kas need tegevused olid su eesmärkidega kooskõlas?
Kuidas saaksid järgmisel korral tulemust parendada?
Google Analyticsi e-koolitus e-poodnikule
Google Analytics e-poe pidajale – puust ja punaselt. Sõna-sõnalised õpetused, ekraanipildid ja ekraanivideod annavad sulle selged juhised, mida ja kui tihti peaksid Google Analyticsis vaatama ja mida selle infoga peale hakata.
Kõik selle jaoks, et su e-pood kasvataks külastusi, käivet ja tagasipöörduvaid kliente.
Kui sulle meeldis see postitus, siis palun jaga seda!
Autor: Eve Keerus-Jusupov
LIITU UUDISKIRJAGA
Saad 1 x kuus head nõu
kodulehe, SEO või sotsiaalmeedia kohta
Personaalne kodulehe/e-poe tegemise koolitus
Vaata, mis koolitusi veel pakume
Kodulehe/e-poe tegemine WordPress 6’ga
Õpik keskendub e-poe loomisele ja tasuta pluginate tutvustamisele, mis aitavad e-poele lisada lisafunktsionaalsust. Käime läbi kogu e-poe loomise protsessi – toodetest kuni arveni.