Drupal 8 avalikustati 2015. aasta novembris ning selles verisoonis on kokku üle 200 uuenduse. Sellest postitusest saad sa ülevaate Drupal 8 suurematest muudatustest.

Drupal_8

Seoses uue Drupali versiooni tulekuga lõpetati 2016. aasta veebruaris Drupal 6-le ametliku toe (sealhulgas turvauuenduste) pakkumine. Kui sa praegu veel kasutad Drupal 6-te, siis kindlasti uuenda oma veebileht uuemale versioonile.

Tekstieditor

Eelnevates Drupali versioonides polnud mingit editori, mis tähendas, et sisu kujundamiseks ja piltide, linkide, tabelite lisamiseks pidid tundma HTML’i. Drupal 8-le on lisatud CKEditor WYSIWYG editor. Seega pole enam vaja installeerida eraldi editori ega lisada editorile nö raamatukogusid (libraries).

Drupal_sisu_lisamine

Plokkide seadistamine ja sisu kiirmuutmine

Veebilehel olevaid plokke ja menüüd saab seadistada ja muuta külastaja vaates. Sisu muutmise uuendusena on kiirmuutmine, mis lubab samuti külastaja vaates muuta loodut. Mõlemad uuendused muudavad sisuhalduse märksa mugavamaks.

Drupal_kiirmuutmine

Uued väljad, moodulid ja plokid

Drupal_valjadUued väljad

Drupal 8 toob edaga kaasa 5 uut väljatüüpi: kuupäev, e-post, link, viited ning telefoninumber. Telefoninumbri välja nägemiseks on vaja eelnevalt sisse lülitada vastav moodul.

Views moodul

Drupali populaarne moodul Views (vaated) on lisatud Drupali installifaili ning seetõttu pole vaja ise enam lisada mitmeid erinevaid mooduleid, et kasutada vaateid.

Plokid

Leivapururada, veebilehe nimi ning slogan on muudetud Drupal 8-s plokkideks, mis muudab lehe kujundamise külastaja vaates lihtsamaks.

Nüüd on võimalik lisada ühte plokki mitmesse asukohta korraga, enam pole vajadust eraldi mooduli jaoks, mis seda võimaldaks. Samuti saad luua omale kohandatud ploki, mis võimaldab sul paremini kujundada oma kodulehte.

Skaleeruvus

Drupal 8 on loodud skaleeruvaks, mis tähendab, et sisuhaldus mobiilis või tahvlis on palju mugavam kui seda oli eelnevate versioonidega. Drupali installeerimisel kõik kaasas olevad teemad on skaleeruvad.

Administreerimise mugavus mobiilsete seadmetega on küll hea, kuid sellest olulisem on see, et veebilehe külastaja jaoks on sinu koduleht samuti skaleeruv. See tähendab, et ka veebilehel olevate piltide suuruseid muudetakse vastavalt kasutatavale seadmele.

Eesti keel ja mitmekeelsus

Drupal 8 installeerimisel on sul võimalik valida 100 erineva keele vahel, kaasa arvatud eesti keel. Seega pole enam vaja eraldi eesti keelt FTP-ga üles laadida. Praegusel hetkel ei ole siiski veel kõik elemendid ja nupud halduskeskkonnas tõlgitud.

Drupal_install

Drupal 7-ga mitmekeelse veebilehe loomine on keeruline ning selleks on vaja umbes 30 erinevat moodulit. Drupal 8 installifailiga on kaasas juba vajaminevad moodulid (mida on ainult 4) sisulehtede tõlkimiseks, seega mitmekeelse veebilehe loomine on muudetud lihtsamaks.

Drupal_mitmekeelsus

Tour ehk selgitavad juhised

Drupal_tourHuvitava ja kasuliku elemendina on Drupal 8-le lisatud hüpikaknana avanevad abistavad juhised.

Kahjuks neid veel väga palju pole, aga loodetavasti lisandub neid juurde.

Kui sinu koduleht on loodud Drupaliga ning vajad abi selle haldamisega, siis tule uuri lähemalt Drupali koolitust.

Koolituse tulemusena oskad sa Drupalit seadistada, lisada sisu ja erinevaid mooduleid, optimeerida otsimootoritele ning varundada oma kodulehte. Teades, et küsimused tekivad üldjuhul peale koolitust, seega on sul võimalik abi küsida 6 kuud peale koolitust.