Tänase postituse keskmes on Joomla veebilehe varundamine, kodulehe optimeerimine ja Joomlaga tehtud veebilehe taastamine. Need küsimused on päris sagedased ja annan neile nüüd ka lühidalt vastused.

Aeg-ajalt juhtub nii, et veebilehe looja annab veebilehe üle, aga ennast administraatori õigustest ei eemalda. Kui veebiarendajaga on suhted kehvad või on viimane pahatahtlik, siis on olnud olukordi, kus viimane lihtsalt ei anna veebilehe omanikule administraatori õigusi.

Meie uued kliendid on leidnud meid sellepärast, et neil on olnud lehega probleem või et veebilehega on midagi juhtunud, aga endine veebilehe looja e-kirjadele ja telefonile enam ei vasta.
Sellises olukorras on vaja administraatori parool jõuga ära muuta. Ka siis kui oled ise oma Joomla parooli unustanud, on vaja andmebaasi kallale minna.

Appi, olen unustanud administraatori parooli või tahan muuta eelmise administraatori parooli

 • Logi sisse PHPMyAdmini
 • Ava tabel XXXXX_users, muuda krüpteeritud parool, selleks asenda passwordi välja sisu järgmise koodiga $P$DfxkOTBuBZzRcgKw3oIiYTjm6w78NV/
 • Kui nüüd sisse logid, siis parooliks on ‘parool’ (ilma ülakomadeta). Logi administreerimise keskkonda sisse ja muuda parool ära:)

Kuidas Joomla veebilehte optimeerida? Kuidas lisada pealkirju ja kirjeldusi?

Joomla_optimeerimine

Tiitli lisamine lehele

 • Vali Menüüd –> Main menu –> vabalt valitud menüülink –> Lehekülje näitamine –> Veebilehitseja lehe pealkiri  –> sinna lahtrisse läheb tiitel, mida näidatakse otsingutulemustes veebilehe pealkirjana.
 • Kliki nuppu Salvesta ja Sulge

Mitte eriti mõttekad tiitlid on Avaleht, Teenused, Kontakt. Tunduvalt paremad tiitlid on Puhkus Raplamaa looduses või Kanuumatkad Võhandu jõel või Joomla koolitus edasijõudnutele.

Metakirjeldus sisulehele

Igal artiklil on võimalik lisada veebilehe kirjeldus, see on tekst, mis ilmub Google otsitulemustes veebilehe aadressi all.

 • Vali Sisu –> Artiklid –> vabalt valitud artikkel –> Näitamise valikud –> lisa META kirjeldus –> sinna lahtrisse läheb kirjeldus, mida näidatakse otsingutulemustes veebilehe kirjeldusena.
 • Kliki nuppu Salvesta ja Sulge

Metakirjelduses lähtuge klientidest, mitte endast. Ehk siis kirjeldus peab olema huvipakkuv klientidele.

Joomla varundamine

Veebilehte peab aeg-ajalt varundama, et oleks millest taastada. Kui juhtub, et Sa uusi lisasid ei testi eelnevalt oma testlehel ja lisad kohe töös olevale lehele, siis soovitan tungivalt teha veebilehest varundus enne uue komponendi või mooduli lisamist.

 • Varundamiseks on tubli komponent Akeeba, mille saad alla laadida veebilehelt http://www.e-kursused.ee/joomla/komponendid. Kui kasutad juba Joomla 3 versiooni, siis kontrolli, et valitud oleks Joomla 3 Akeeba.
 • Selleks, et oleks kogu aeg viimasest versioonist varukoopia olemas, valiga Komponendid –> Akeeba Backup –> Backup now
 • Oota kuni luuakse tagavara koopia –> kliki nuppu Manage Backups
 • Lae alla jpa file –> kliki nuppu Part00 või Download

Seega kui veebilehega peaks midagi juhtuma, siis see fail on taastamiseks.

Joomlaga tehtud veebilehe taastamine

Kui on siiski juhtunud kõige hullem ja veebileht on kas viiruste või spämmi tõttu teenusepakkuja poolt suletud või on järgi jäänud vaid pahalasest häkkeri sõnum, siis küsi veebilehe taastamise abi. Järgnevalt viimased kaks juhtumit, kus Joomlaga tehtud veebilehe taastamine oli möödapääsmatu.

Lonni talu veebilehe taastamine

Mõni aeg tagasi sain e-kirja, kus paluti abi veebilehe taastamiseks. Järgi oli jäänud vaid teade „hacked by mustireiS“.

hackedbymustireis
Veebilehe taastamiseks kasutasin andmebaasis olevaid sisu tabeleid ja needki pidin koodipõhiselt puhastama, kuna sisu osasse oli lisatud viiteid kahtlastele veebilehtedele.
http://www.lonnitalu.eu/ veebileht on nüüd jälle töökorras.

Jõe külalistemaja veebilehe taastamine

Seekord oli andmebaas küll puutumata jäänud, aga veebiserversisse oli lisatud kümnete kaupa 2-tähelisi kaustu, kus sees vaid pahalasi täis index failid. Seega aitas värske Joomla install ning vana veebilehe andmebaasi kasutamine ja veebileht http://www.joe.ee on taas töökorras.

[message_box type=”default”
title=”Siit ka Jõe külalistemaja peremehe hea sõna tehtud töö kohta.”] „Probleemiks oli pidev spämmi saamine nii meile endile, mis põhiliselt tuli läbi broneeringu ja lisaks saadeti meie lehe kaudu ka teistele samas serveris olevatele klientidele spämmi, mille tagajärjel meie koduleht maha võeti. Google otsingu kaudu leidsin Teie kodulehe ning väga kiirelt ja professionaalselt lahendasite selle probleemi. Teenindusega väga rahul.“
Lehar Adoma
http://www.joe.ee[/message_box]