Kodulehe koolitaja Eve jagab lühidalt oma kogemusi ja arvamust maailma populaarsemate sisuhaldustarkvarade nagu Joomla, Drupal ja WordPressi kohta. Ta on kasutanud  ja õpetanud Joomlat alates aastast 2005, WordPressi aastast 2009 ja Drupalit aastast 2011.

Drupal

Veebilehe valmistamine DrupaligaDrupaliga veebilehe loomine on nagu puzzle kokkupanek. See sisuhaldustarkvara koosneb väikestest tükkidest (erinevad moodulid, node’d (sisuosad), view’d (vaated), plokid, sisutüübid, menüüd jne) – kui kõik tükid koos, on ka veebileht valmis ja kasutajatel lihtne seda hallata.

Drupalit soovitan kasutada näiteks siis kui olulisel kohal on kasutajate haldamine – kasutajagruppide loomine ning õiguste haldamine on Drupalis neist kolmest sisuhaldustarkvarast kindlasti parim.

Drupaliga lehte luua on keerulisem kui Joomla või WordPressiga, aga haldamine on tegelikult lihtsam kui Joomlaga. Mulle väga-väga meeldib Drupali sisutüüpide loomise/muutmise võimalus – ise määrad, millistest osadest sisutüüp koosneb ning kus ja kuidas need etteantud sisuelemendid kuvatakse.

Veebilehe loomiseks vajaminevate moodulite rohkus on samuti Drupalile iseloomulik. Kuna Drupali baasil veebilehti on veel Eestis vähe, siis auditoorseid koolitusi me ei paku. Küll aga teeme Drupali baasil sisekoolitusi, sest arvestatav hulk suurte asutuste ja ettevõtete lehti on just Drupali platvormile ehitatud.

Olen Drupali siseskoolitust viinud läbi Eesti Maanteeametile ja Keskkonnainvesteeringute Keskusele. Drupali koolituse võib üles ehitada nii sisuhaldamisest kui ka lehe loomisest lähtuvalt.

Joomla

Veebilehe tegemine JoomlagaJoomla on Eestis veel endiselt teisel kohal, aga olles kasutanud Joomlat tema sünnist saadik, siis olen ikka oodanud, et kasutamise loogika läheks paindlikumaks, aga seda pole veel juhtunud.

Joomlal on sisseehitatud skaleeruvus (ka adminstraatori paneel on skaleeruv) ja kõik vajalik veebilehe optimeerimiseks. Vaikimisi on olemas ka mitmekeelsus, mooduli sidumine erinevate sisulehtedega ja kontaktivorm.

Paljud kodulehed on loodud veel Joomla 1.5’ga, kuid kahjuks on need täna siiski juba vanad ja kõrge turvariskiga, mistõttu tööpõld on seal lai.

WordPress

Kodulehe tegemine WordPressisWordPress on Eestis kõige populaarsem platvorm, seda eelkõige oma lihtsa kasutajaliiidese pärast. Palju tasuta pluginaid, lihtne sisu haldamine ja mugav optimeerimise plugin ning väga palju ilusaid valmistehtud kujundusi on WordPressile suureks plussiks.

WordPressi kodulehe tegemine tehnilisel tasandil ei käi kellelgi üle mõistuse ja see on kindlasti üks tema populaarsuse võtmeid. Tõsi, lehe turunduslik ning kasutajasõbralik ülesehitus jääb tavaliselt isehakanud veebilehe loojal tahaplaanile.

Põgus sisuhaldustarkvarade võrdlus

Tegemist on subjektiivse arvamusega ning lähtub vaid minu kogemustest.

WordPress

Joomla

Drupal

Kasutatavus Eestis I II III
Sobilik siseveebideks Võimalik, aga vajab lisaseadistamist Võimalik, aga vajab lisaseadistamist Paindlik süsteem, väga mugav kasutajaõiguste ja gruppide haldamine
Optimeerimine otsimootoritele Mugav plugin Sisseehitatud, aga kohmakas (näiteks tiitlite lisamine) Vajab lisamoodulit – inglise keelse lehe puhul on seadistatud SEO moodul äärmiselt võimalusterohke
Blogi pidamine Sisse ehitatud ning lihtne kasutatada Kohmakas süsteem Sisse ehitatud +  võimaldab anda ka igale kasutajale oma blogi pidamise võimaluse
Ettevõtte veebileht Sobib rohkem väiksemale ja keskmise suurusega ettevõttele Sobib rohkem väiksemale ja keskmise suurusega ettevõttele Sobib nii väiksemale ja keskmise suurusega ettevõttele kui ka suuremale asutusele

Igapäevane töö nende 3 vabavaraga annab kinnitust, et nad kõik on väga head, kuid neil on ka puudusi. Kindlasti tuleks sisuhaldustarkvara valikut kaaluda ja seda hakkavad mõjutama teie vajadused ning veebilehe eesmärgid.