Drupalil on sisseehitatud moodulid küsitluse ning kontaktivormi lisamiseks, kuid vahel on vaja lisada ka mingit oma vormi, näiteks hinnapäringu kohta. Selles Drupali õpetuses annan sulle juhised, kuidas lisada kolme vormi – kontaktivormi, küsitlust ning veebipõhist vormi.

Drupali_opetus

Küsitluse lisamine

1. Lülita sisse küsitluse moodul

Mooduli sisselülitamiseks vali Moodulid → märkeruudu abil lülita sisse moodul Poll → kliki nupul Salvesta seadistus.

2. Küsitluse loomine

Küsitluse loomiseks vali Sisu → Lisa sisu → Poll. Lisa küsimus ja vastusevariandid ning määra küsitluse kestvusaeg.

Kui ei soovi, et küsitlust saaks kommenteerida ning ei soovi, et küsitlus ilmub avalehele, siis Kommenteerimise sätete juures määra, et küsitlus oleks suletud ning Avaldamise seadete alt eemalda märkeruut Ülendatud esilehele. Salvesta oma loodud küsitlus.

drupali_opetus_kysitlus

 

3. Küsitluse lisamine kodulehele

Selleks, et küsitlus ilmuks veebilehele, vali Struktuur → Plokid → vali rippmenüü abil Kõige uuemale küsitlusele õige asukoht → kliki nuppu Salvesta plokid.

drupali_opetus_plokid

4. Õiguste andmine küsitlusele vastamiseks

Vaikimisi seadena ilmub sinu loodud küsitlus küll veebilehele, kuid veebilehe külastajale näidatakse ainult tulemust.

Selleks, et veebilehe külastajad saaksid ka küsitlusele vastata, vali Kasutajad → Õigused → Anonüümsel kasutajal vali Poll plokis märkeruutude abil Vote on polls ja Kõigi häälte üksikasjade kuvamine → kliki nuppu Salvesta õigused.

drupali_opetuse_kysitlusoigus

Kontaktivormi lisamine

1. Lülita sisse kontaktivormi moodul

Kontaktivormi mooduli sisselülitamiseks vali Moodulid → märkeruudu abil lülita sisse moodul Contact → kliki nupul Salvesta seadistus.

2. Loo kontaktivormi kategooria

Vali Struktuur → Kontaktvorm → Lisa kategooria. Kategooria nimi võib olla näiteks Tagasiside, sisesta saaja või saajad, kes saavad oma e-posti aadressile saadetud tagasiside.

Automaatse vastuse lahtrisse sisesta teade, mis saadetakse tagasiside vormi täitnud külastajale → tavaliselt Tänan-kiri. Salvesta loodud kategooria.

drupali_opetus_kontaktivorm

Võid ka muuta süsteemi loodud kontaktivormi kategooriat või vaikimisi loodud Website feedback kategooria kustutada.

3. Kontaktivormi lisamine kodulehele

Selleks, et kontaktivorm ilmuks sinu kodulehele, vali Struktuur → Menüüd → vali sobiv menüü → kliki lingil lisa link → lisa Menüüviite pealkiri (näiteks võta ühendust) ning määra menüüviite tee: contact → Salvesta.

4. Anna õigused vormi kasutamiseks

Vali Kasutajad → Õigused → lisa anonüümsele kasutajale õigus kasutada kontaktivormi, selleks lisa märkeruut Üldise kontaktivormi kasutamine → Salvesta õigused. Kontrolli, kas kontaktivorm ilmus veebilehele ning ära unusta testida vormi töötavust.

drupali_opetus_kontaktivormioigused

Veebipõhised vormid

1. Mooduli lisamine Drupalisse

Drupali mooduleid saab alla laadida Drupali ametlikult kodulehelt. Veebipõhise vormi mooduli fail tuleb kõigepealt arvutisse salvestada, lae alla moodul webform-7.x-4.12.zip.

Selleks, et saaksid Drupali lisamooduleid lisada, pead kõigepealt sisse lülitama mooduli Update manager. Selleks vali Moodulid → lisa märkeruut Update manager mooduli ette → kliki nupul Salvesta seadistus.

Veebipõhiste vormide mooduli lisamiseks vali Moodulid → Paigalda uus moodul → kliki nupul Browse ning lae üles kokkupakitud moodul → Paigalda → kliki lingil luba uue mooduli kasutamine (Enable newly added modules) → lisa märkeruut Webform mooduli ette → Salvesta seadistus.

drupali_opetus_webform_veateade

Kui juhtub, et moodulite lehel ei ole võimalik Webformi sisse lülitada, sest kirjelduse juures on teade, et vajatakse mooduleid Ctools ja Views, siis vajaminevad moodulid saad alla laadida samalt lehelt, kus laadisid alla veebipõhiste vormide mooduli.

2. Vormi loomine

Selleks, et luua uut vormi, vali Sisu → Lisa sisu → vali Webform → lisa vormi pealkiri → lisa märkeruut Menüülingi ette, et lisada oma vorm peamenüüsse → lisa Menüüviite pealkiri → vanemelement (Peamenüü) → vali Avaldamise seaded ning eemalda märkeruut Ülendatud → esilehele valiku eest → Salvesta.

drupali_opetus_webform

Peale salvestamist avaneb vormi kujundamise aken, kus saad lisada omale sobivaid vormi väljasid.

drupali_opetus_webform2

Lisa väljale nimi (Nimi) → vali sobiv liik (Textfield) → kliki nupul Lisa. Avanevas aknas saad veelgi seadistada loodud välja. Kui väli on kasutajale kohustuslik, siis lisa märkeruut Kohustusliku valiku ette.

Kui soovid, et väljal oleks suunav tekst, siis lisa info Placeholderi lahtrisse (näiteks Sisesta oma ees- ja perekonnanimi).

Peale soovitud seadete lisamist kliki nupul Save component. Nüüd saad lisada uue välja oma vormile.

Kui oled lisanud kõik soovitud väljad oma vormile, siis ära unusta oma vormi salvestamast.

drupali_opetus_webform3

Selleks, et sa saaksid teavituskirja vormi täitmise kohta, vali vaheleht E-kirjad → Aadressi reale sisesta oma e-posti aadress → Lisa → kliki nupul Save e-mail settings.

Kui soovid ka vormi täitjale saata e-kirja, siis selleks e-kirjade vahelehel vali raadionupp Component value, rippmenüü väärtus peab kindlasti olema e-post → kliki nupul Lisa → Save e-mail settings.

Soovitav on lisada ka tänan teade, mida kuvatakse kasutajale peale vormi täitmist. Selleks vali vaheleht Form settings → lisa teade Confirmation message lahtrisse → ava Täpsemad sätted ning sisesta Submit button label välja vormi nupu nimi (näiteks Sisesta) → Salvesta seadistus.

Kindlasti testi oma loodud vormi, et olla kindel kinnituskirjade saabumisest vormi täitjale ja ka sulle.

Kui sulle tundub, et Drupal on veel liiga keeruline sulle, siis tule Drupali koolitusele. Koolitusel räägime lisaks vormide moodulitele ka sisu lisamisest, kasutajate haldamisest ja optimeerimisest.

Me teame, et küsimused tekivad tavaliselt peale koolitust. Seega on sul võimalik abi küsida 6 kuud peale koolituse lõppu. Aitame sind e-kirja teel või ekraanivideoga, keerulisemate probleemide lahendamiseks saame konsultatsioonil kokku.