Drupal 7 annab teatepulga üle Drupal 8-le. Mida tõi lõppkasutaja jaoks 5 aastat tööd ja üle 200 uuenduse, millele andsid oma panuse üle 3000 vabatahtliku arendaja üle kogu maailma?

Drupal 8

Drupal 8, mis räägib 100’s keeles,  on mõnda aega turul olnud ja kuna saabuvad esimesed päringud Drupal 8 sisekoolituste kohta, siis võtsin ette Drupali õppematerjalide uuendamise.

Tahan siiski rõhutada, et käesolev postitus keskendub vaid lõppkasutaja vaatenurgale ehk siis tähelepanuta jäävad kõik suurepärased arendustööd, mis on tehtud Drupali tuuma (core) kohta.

Pealegi usun, et iga tublim Eesti Drupali arendaja on suuremate uuendustega juba kursis. Läheme siis uurime, mis on uut kasutaja jaoks.

Drupali Installeerimine

Kui Drupal 7 installipaki suurus (zip) oli 3,62MB, siis Drupal 8 käivitamisepakki alla laadides avastasin, et alla ja ülesse tuleb laadida (zip) 20,13MB suurune kaust. Kohe tekkis küsimus, et mida head siis Drupal 8 kaustas on, et selline suuruse vahe on.

Esimene positiivne üllatus oli installeerimine. Kui Drupal 7 install tähendas seda, et eelnevalt laed eesti keele faili alla ja FTP’ga lisad õigesse kausta, siis nüüd valid vaid rippmenüüst õige keele ja install eesti keeles võib alata.

Drupal install ja seadistamine

Halduskeskkond

Muutunud on ka veebilehe administreerimise halduskeskkond. Olen toimetanud Drupali keskkonnas alates Drupal 6 versioonist ja pean tõdema, et haldamise pool läheb iga versiooniga järjest paremaks.

Drupali haldamine

Drupal 8 on mobiilne ehk siis võimalik on lehte hallata suhteliselt mugavalt ka mobiilis või tahvlis.

Sisu lisamine

Eelmistes Drupali versioonides tähendas sisu lisamine kõigepealt mitmete moodulite lisamist, kuna redaktor koos oma raamatukogudega (library) puudus. Ehk siis ei mingeid teksti kujundamise/muutmise nuppe, ainult tühi kast.

Drupal 8 on esimesed vajalikud nupud olemas.

Sisu lisamine ja uuendamine Drupalis

Nuppe juurde saad lisada halduskeskkonna seadistuste juures. Samas mugavamaks lingi või pildi lisamiseks on siiski vaja eraldi mooduleid.

Moodulid

Päris mitmed moodulid küsivad installimisel juurde nö seotud mooduleid. Kui lisasid Drupal 7 -s mooduli, siis oli kohe näha, missugune moodul on puudu ja mis on olemas.

Drupal 8 puhul kohe nimekirja ei näe, aga kui klikid mooduli kirjeldusele, siis avastad, et see on link, mis kuvab ka puuduolevate moodulite loetelu.

Bluespark.com veebilehelt näed Drupal 8 TOP 100 mooduli staatust.

Drupal 8 SEO

Drupal 8 ja otsimootoritele optimeerimine on teema, mis vajab Drupali puhul seadistamist, aga kui see lõpuks tehtud saab, siis on ikka edaspidine lehe haldus kordades lihtsam.

Optimeerimise jaoks sobib SEO checklisti moodul, mis annab Sulle võimaluse märkida 77 märkeruutu. Kõik nad peaks kaasa aitama veebilehe optimeerimisele, kuid ma pole siiani neid kõiki küll vajalikuks pidanud.

Aga vaatame üle mõned olulisemad.

404 vealehed ja ümbersuunamine

Näiteks Redirection moodul – kui külastaja satub lehele, kus ta saab veateateks 404 (Lehte ei leitud), siis on lehe omanikul mitu võimalust käitumiseks.

  • Kõige hullem variant – suunab külastaja avalehele ja endal tekib illusioon, et kõik sisulehed töötavad ja kasutaja ei suuda aru saada, miks ta kogu aeg avalehele satub.
  • Teine variant – külastajale näidatakse kujundatud 404 lehte ja administraator saab katkiseid URL’e näha oma veebilehe halduskeskkonnast ja Google Analyticsist. Kui Drupali haldur kasutab Redirection moodulit, siis on tal vaheleht „Paranda 404 lehti“

Ümbersuunamine ja vea teated

Peale nupu „Lisa suunamine“ klikkimist avaneb võimalus lisada alternatiivne aadress ja katkine URL on parandatud.

URL-de ümbersuunamine ehk redirect

Automaatselt loodavad URL’i aliased

See moodul on tuttav juba Drupal 7 versioonist, aga vajab siiski optimeerimise poole pealt esile toomist. Väga tüütu on ise „ilusaid“ URL’e genereerida ja moodul Pathauto võimaldab kenasti luua URL’i nt sisulehe pealkirjast ja seda automaatselt.

Vaja on luua vaid muster, mille eeskirja Drupal URL’ide loomisel järgib.

Automaatselt loodavad URL-id

Metandmed

Tiitli ja kirjelduse lisamiseks on tore moodul Metatag, kuhu saab lisada lisaks tiitlile ja kirjeldusele info ka Facebooki, Google+ või Twitteri jaoks.

XML sitemap

Moodul XML Sitemap on otsirobotite jaoks, see on justkui veebilehe sisukord, mis aitab otsimootori robotil aru saada, missugustest sisulehtedest antud veebileht koosneb. Kui kasutad XML sitemapi, siis ära unusta valitud sisutüüpe lisada (include), kuna vaikimisi on kogu sisu välistatud (exclude).

Mida veel lisada/sisse lülitada?

  • CSS ja JS kokkupakkimiseks – Advanced CSS/JS Aggregation moodul
  • Veebilehe kiirendamiseks – BigPipe moodul
  • Vaadete loomiseks – Views moodul
  • Hinnapäringute ja tagasiside loomiseks – Webform
  • Väliste viidete avamiseks automaatselt uues aknas – External Links
  • Ja mitmeid vajalikke mooduleid vastavalt vajadusele.

Sagedamini küsitud küsimused

  • Mul on veebileht Drupal 6’ga tehtud. Kas peaksin uuendama?

Jah. Drupal 6 versiooni ei toetata alates veebruar 2016.

  • Mul on veebileht Drupal 7’ga tehtud. Kas peaksin uuendama?

Võib-olla. See sõltub veebilehest – kas kõik kasutatavad moodulid on ikka Drupal 8 toega.

Tõenäoliselt on vaja ka uut kujundust Drupal 8 jaoks. Kuna Drupal 7 töötab veel kenasti, siis kiirustama ei pea, aga samas tead, et tulevikus tuleb uuendamine ette võtta.

Mis siis ikka, jääme ootama, et uus Drupal 8 saab lähiajal nii kasutusküpseks, et võiksime ta omaks võtta ;).

Kui Sulle see postitus meeldis, siis palun jaga seda