Kodulehe omanikuna tead, et SEO on väga oluline. Sisuhaldustarkvaraga Joomla on SEO võimalused juba sisse ehitatud, kuid võimalik on kasutada ka Joomla pluginaid. See postitus tutvustab sulle Joomla SEO võimalusi ning lisaks veel kolme Joomla SEO pluginat, mis aitavad sul veebilehte optimeerida.

Joomla sisseehitatud SEO võimalused

Sisuhaldustarkvarale Joomla on juba põhifailidesse lisatud SEO võimalused. Järgnevalt vaatame üle peamised seadistused ning kuidas lisada tiitlit ja metakirjeldust.

Joomla SEO ja META seaded

Peamiste sätete muutmiseks vali administreerimiskeskkonnast Süsteem → Üldised seaded.

Joomla_SEO_yldised seaded

Valikud Otsingumootori sõbralikud aadressid ning Kasuta URL-ide ümberkirjutamist lülita sisse, mõlemad valikud muudavad veebilehe URL-id paremini loetavaks.

Lisa aadressile järelliide, Unicode aliased – neid võimalusi ära sisse lülita. Esimese valiku puhul lisatakse kodulehe aadressi lõppu järelliides vastavalt failitüübile. Unicode aliased lubab kasutada täpitähti aadressireal, mis on üldjuhul siiski mittesoovitav.

Lisa saidi nimi ja lehe pealkirjad valiku juures vali Tagapool, kuid võid jätta ka välja lülitatuks. See valik näitaks otsingumootoris sinu veebilehe nime iga sisulehe juures.

Pead arvestama aga sellega, et kui sisulehe tiitlid on üle 50-60 tähemärgi, siis ei näidata sinu kodulehe nime tiitlis või on näha vaid mõned tähed.

Üldiste seadete juures on sul võimalik ka lisada kodulehe META-info ja võtmesõnad ning lubada veebilehe indekseerimist robotite poolt. Kindlasti keela Joomla versiooni näitamine.

Sisulehele tiitli lisamine

Blogi puhul kasutab Joomla sisulehe pealkirja tiitlina, kuid kui artikkel asub menüüs, siis kasutatakse menüülingi nimetust tiitlina.

Kindlasti ei tasu kasutada SEO jaoks tiitlit nagu Avaleht, Kontakt. Seega on vaja lisada ise sisulehele uus tiitel.

Selleks vali Menüüd → Main Menu (või mõni teine loodud menüü) → soovitud menüülink. Seejärel vali Lehekülje näitamine, lahtrisse Veebilehitseja lehe pealkiri sisesta sobiv tiitel. Kliki nuppu Salvesta ja Sulge.

Joomla_SEO_tiitel

Metakirjelduse lisamine

Metakirjelduse saad lisada juba siis, kui kirjutad artiklit.

Selleks vali Sisu → Artiklid → võid valida olemasoleva või luua uue → vali Näitamise valikud → META kirjelduse lahtrisse saad kirjutada artikli kirjelduse, mida näidatakse otsingutulemustes veebilehe kirjeldusena. Kliki nuppu Salvesta ja Sulge.

Joomla_SEO_metakirjeldus

Joomla puhul pole kohustust lisada SEO pluginat veebilehe optimeerimiseks, samas plugin võib lihtsustada sinu tööd või siis pakkuda lisavõimalusi.

Järgnevalt saad tutvuda kolme enimlevinud Joomla SEO pluginaga.

1.EFSEO – Easy Frontend SEO

Easy frontend SEO on tasuta plugin, mille abil saad ühest kohast lisada tiitli, metakirjelduse ja võtmesõnad.

Joomla_SEO_EFSEO

Lisa plugin oma veebilehele ning lülita sisse. Plugina seadetest võid välja lülitada Show Generator Field ja Show Robots Field. Seadetest määra ära ka tiitli pikkuseks 60 tähemärki.

Joomla_SEO_EFSEO_teavitusKui oled Joomla külastajavaates sisse loginud administraatori andmetega, siis on näha iga sisulehe juures teavituskast, millele klikkides avaneb vorm, kuhu saad lisada sisulehe tiitli, metakirjelduse ja võtmesõnad.

Vaata ka tutvustavat videot plugina kasutamise kohta.

 

2. SEOSimple

SEOSimple on tasuta plugin, mis sobib pigem täitsa algajale. Plugin kasutab artikli pealkirja tiitlina ning loob ise sisust metakirjelduse. Plugina seadeid on väga vähe, mida pead muutma.

Joomla_SEO_SEOSimple

Plugina seadetes muuda valikuid Title Tag Settings sakist.

Page Title Layout valikust vali

[Page Title] | [Site Title], mis loob tiitli kujul – veebilehe pealkiri | kodulehe nimi.

Samuti saad plugina seadetes lisada avalehe tiitli, selleks vali [Custom Title] Front Page Title Layout juures ning allolevasse lahtrisse sisesta avalehe tiitel.

Kuigi pluginal on positiivsed arvustused, siis mina soovitaksin sul siiski kirjutada ise metakirjeldused. Samuti selle plugina puhul kasuta Joomla enda võimalusi, et mõningate sisulehtede puhul lisada asjalikumad tiitlid, näiteks Kontaktilehe puhul.

3.SH404SEF

SH404SEF puhul on tegemist populaarseima Joomla SEO pluginaga, kuid plugin on tasuline. Plugina aastase kasutamise eest tuleb maksta 44 dollarit.

Joomla_SEO_sh404sef

Lisaks SEO võimalustele on pluginal olemas ka turvalisuse seaded, et kaitsta veebilehte häkkerite ning spämmijate eest. Samuti saad lisada Google Analytics’i koodi ning plugina töölaual saad näha ka mõningaid kogutud andmeid. Plugina abil saad lisada ka sotsiaalmeedia ikoonid sisulehtedele ning jälgida nendele klikkimisi.

Juhul kui oled huvitatud tasulisest Joomla SEO pluginast, siis JoomlaSEO on kirjutanud põhjalikuma ülevaate SH404SEF pluginast ning tema võimalikest seadetest.

Kui sinu koduleht on tehtud Joomlaga ning sa ise haldad seda või alles planeerid oma veebilehte Joomlaga luua, siis soovitan sul tellida omale Joomla õpik. Raamatus on materjal kompaktselt koos ning sul pole enam vaja otsida foorumitest oma küsimustele vastuseid.

Raamatu tellijana saad alati e-kirjaga uuendused, mis tehakse õpikusse, kui Joomla sisuhaldustarkvara on muutunud.